fbpx
Przejdź do treści

Czy można uprawiać seks w trzecim trymestrze ciąży?

trzeci trymestr ciąża w ciąży seks
fot. 123rf.com

Wiele par zastanawia się, czy stosunki płciowe nie zaszkodzą dziecku. Najwięcej pytań i wątpliwości pojawia się w trzecim trymestrze, kiedy brzuch jest już naprawdę duży, a rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami. Zatem czy w trzecim trymestrze można współżyć?

Seks w trzecim trymestrze ciąży

W przypadku zdrowej i prawidłowo przebiegającej ciąży, z zachowaniem wszystkich środków ostrożności, w trzecim trymestrze można współżyć.

„Dla większości kobiet seks w trzecim trymestrze jest bezpieczny. Obejmuje to penetrację pochwy i penetrację zabawkami lub palcami. Seks nie zaszkodzi dziecku, niezależnie od pozycji seksualnej. Mięśnie macicy, worek owodniowy i zamknięta szyjka macicy będą chronić dziecko” – mówi ginekolog dr Renita White

Jednak jak podkreśla dr Alexandra Bausic, ginekolog – choć seks w trzecim trymestrze jest bezpieczny – w przypadku większości ciąż – ważne jest, aby kobiety podjęły dodatkowe środki ostrożności i zwracały uwagę na wszelkie objawy, które mogą się pojawić.

Czy seks może wywołać poród?

W tym przypadku istnieją sprzeczne teorie. „W grę wchodzi kilka działań” – mówi Cheryl Furer, położna. „Jedna, seks i inne formy intymności mogą stymulować oksytocynę, hormon miłości. Wyrzuty oksytocyny są częścią tego, co wywołuje skurcze i pomaga w urodzeniu dziecka. Kluczem jest to, że ciężarna osoba ma orgazm — jeden lub więcej.”

„Zatopienie w miłości może pomóc w wywołaniu porodu” – mówi Furer. Innym czynnikiem mającym znaczenie jest nasienie. Nasienie zawiera prostaglandyny, które mogą pomóc zmiękczyć szyjkę macicy. Mogą istnieć inne czynniki, takie jak przebywanie „skóra do skóry” ze swoim partnerem i stymulacja sutków, które zwiększają szanse na rozpoczęcie porodu przez organizm – dodaje Furer.

Jednak nie każdy lekarz zgadza się z tymi teoriami.

Męskie nasienie zawiera prostaglandynę, substancją uwalnianą przez organizm w celu przygotowania szyjki macicy do porodu. Prostaglandyny są również uwalniane, gdy kobieta osiąga orgazm. Jednak dowody nie wskazują, że uwalnianie tego hormonu podczas współżycia w ciąży prowadzi do rozpoczęcia porodu – mówi White. „Ponadto stymulacja piersi i sutków może naturalnie uwalniać oksytocynę, hormon, który odgrywa istotną rolę w stymulowaniu skurczów porodowych. Jednak nie udowodniono, że stymulacja sutków podczas seksu prowadzi do porodu” – dodaje.

Znaki ostrzegawcze po seksie w trzecim trymestrze

Współżycie w trzecim trymestrze ciąży z dużym brzuchem może być „niewygodne”. Dlatego też warto spróbować różnych pozycji, w których brzuch „nie przeszkadza”. Ważne, by podczas stosunku nie odczuwać bólu. Jeśli pojawi się ból w miednicy, skurcze macicy, krwawienie z pochwy lub nieprawidłowe upławy, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Warto mieć na uwadze, że seks może stymulować skurcze Braxtona Hicksa. Seks może również uszkodzić niektóre naczynia włosowate szyjki macicy i spowodować plamienie.

Kiedy seks w ciąży jest niebezpieczny?

W przypadku ciąż wysokiego ryzyka, seks nie jest bezpieczny. Kobiety z pewnymi problemami z łożyskiem powinny unikać stosunków seksualnych. Problemy z łożyskiem obejmują łożysko przednie – gdy łożysko zakrywa szyjkę macicy – lub odklejenie łożyska, gdzie łożysko przedwcześnie odłącza się od macicy.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.