fbpx
Przejdź do treści

Czy migrena jest powiązana z powikłaniami w ciąży? 

Migrena w ciąży
Foto: 123 RF

Kobiety z migreną mogą być bardziej narażone na komplikacje ciążowe, takie jak przedwczesny poród, nadciśnienie ciążowe i stan przedrzucawkowy. To efekt badania zaprezentowanego na 74. dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii w Seattle.

Naukowcy odkryli również, że kobiety z migreną z aurą mogą mieć nieco wyższe ryzyko stanu przedrzucawkowego niż kobiety z migreną bez aury. Aury to odczucia poprzedzające ból głowy, często zaburzenia widzenia, takie jak migające światła. Z kolei stan przedrzucawkowy obejmuje wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży z dodatkowymi objawami, takimi jak białko w moczu, co może zagrażać życiu matki i dziecka.  

Migrena powszechnym problemem 

Mniej więcej 20% kobiet w wieku rozrodczym doświadcza migreny, ale wpływ migreny na wyniki ciąży nie został dobrze poznany. Nasze badanie wykazało powiązania między migreną a powikłaniami ciąży, które mogą pomóc poinformować lekarzy i kobiety z migreną o potencjalnych zagrożeniach w czasie ciąży. 

– wyjaśnia autorka badania dr Alexandra Purdue-Smithe z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie.  

W ramach badania naukowcy przyjrzeli się ponad 30 000 ciąż u około 19 000 kobiet w okresie 20 lat. Spośród badanych kobiet 11% zgłosiło, że przed zajściem w ciążę lekarz zdiagnozował u nich migrenę. Naukowcy zbadali powikłania u kobiet w czasie ciąży, takie jak poród przedwczesny, definiowany jako dziecko urodzone przed 37. tygodniem ciąży, cukrzyca ciążowa, nadciśnienie ciążowe, stan przedrzucawkowy i niska masa urodzeniowa.  

Po dostosowaniu do wieku, otyłości i innych czynników behawioralnych i zdrowotnych, które mogą wpływać na ryzyko powikłań, naukowcy odkryli, że w porównaniu z kobietami bez migreny, kobiety z migreną miały o 17% wyższe ryzyko porodu przedwczesnego, o 28% wyższe ryzyko porodu przedwczesnego. Największy wzrost to 40% wyższe ryzyko stanu przedrzucawkowego.  

Migrena powodem przedwczesnych porodów? 

Spośród 3881 ciąż u kobiet z migreną, 10% zakończyło się porodem przedwczesnym, w porównaniu z 8% ciąż u kobiet bez migreny. Ciążowego wysokie ciśnienie krwi rozwinęło się w 7% ciąż u kobiet z migreną w porównaniu do 5% ciąż u kobiet bez migreny. Naukowcy odkryli także, że migrena nie była związana z cukrzycą ciążową ani niską masą urodzeniową.  

Chociaż ryzyko tych powikłań jest nadal dość niskie, kobiety z historią migreny powinny być świadome i skonsultować się z lekarzem w sprawie potencjalnego ryzyka ciąży. Potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie określić, dlaczego migrena może wiązać się z wyższym ryzykiem powikłań. W międzyczasie kobiety z migreną mogą odnieść korzyści z dokładniejszego monitorowania podczas ciąży, aby jak najszybciej zidentyfikować i leczyć powikłania, takie jak stan przedrzucawkowy. 

– podsumowuje dr Purdue-Smithe. 

Potrzebne są dodatkowe badania, aby dowiedzieć się, w jaki sposób kobiety ciężarne z historią migreny powinny być badane i monitorowane pod kątem potencjalnych powikłań ciąży. Badanie było prowadzone dzięki grantowi Narodowego Instytutu Zdrowia w USA. 

Źródło: Science daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.