fbpx
Przejdź do treści

Czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne?

latanie samolotem w ciąży

Latanie samolotem stało się bardzo częstą formą podróżowania – latamy w celach wakacyjnych, biznesowych, rodzinnych. Nieraz trudno jest przez całe dziewięć miesięcy ciąży z tego właśnie środka transportu zrezygnować – czy jednak latanie jest bezpieczne? Do którego momentu kobieta ciężarna może korzystać z samolotów, jakie są przeciwwskazania, na co należy uważać? Sprawdź!

Jak wskazują eksperci, podróżowanie samolotem jest bezpieczne pod warunkiem, że ciąża nie przekroczyła 37. tygodnia i nie jest ciążą zagrożoną. Do komplikacji medycznych występujących w jej trakcie, które mogą wykluczyć możliwość latania, należą m.in. ciężka niedokrwistość, niedawno przebyty krwotok, zapalenie ucha środkowego oraz zatok, poważna choroba serca lub układu oddechowego etc.

Co istotne, wyżej wymienione wskazania dotyczą ciąży pojedynczej. W przypadku ciąży mnogiej, za względnie bezpieczny okres do podróżowania samolotem uznaje się czas do 32. tygodnia.

Latanie samolotem w ciąży – ważne wskazówki

Warto jednak zaznaczyć, iż nie zawsze jest to sprawa jednoznaczna. Po pierwsze, przed planowanym lotem wskazana jest konsultacja lekarska i potwierdzenie, że rzeczywiście jest to w przypadku danej kobiety bezpieczne.

Po drugie, warto podczas takiej wizyty poprosić o odpowiednie zaświadczenie lekarskie, którego okazanie może okazać się konieczne przed wejściem na podkład. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy ciąża przekracza już 28. tydzień – większość linii lotniczych wymaga wtedy posiadania przy sobie stosowanego dokumentu.

Po trzecie, należy zapoznać się z zasadami konkretnych przewoźników. Niektóre linie pozwalają podróżować kobietom do końca 36. tygodnia ciąży, u innych limit kończy się już na 34. tygodniu. Sprawdź to przed wylotem, by później nie było niemiłych niespodzianek – niepotrzebnych emocji w czasie ciąży warto unikać w każdej sytuacji!

Jak zwiększyć komfort i bezpieczeństwo lotu?

Duże znaczenie odgrywa także czas trwania danego lotu. Eksperci wskazują, iż podróże na średnich lub długich dystansach, które trwają dłużej niż 4 godziny, wiążą się z niewielkim wzrostem ryzyka wystąpienia zakrzepicy żył głębokich. Co prawda zaznaczają, iż generalnie ryzyko to jest względnie małe, ale mimo wszystko warto wprowadzić pewne środki wspierające zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort tego typu podróży:

  • U ciężarnych planujących lot trwający powyżej 4-ech godzin, wskazane może być zastosowanie pończoch o stopniowanym ucisku.
  • W czasie lotu przyszła mama powinna jak najczęściej wstawać i ruszać się po kabinie – poleca się w związku z tym wybór miejsca od strony korytarza.
  • Jeżeli pozostajesz w pozycji siedzącej, co 30 minut wykonuj delikatne ćwiczenia.
  • Należy regularnie nawadniać organizm, tym bardziej, że powietrze w kabinie samolotu jest bardzo suche. Co istotne, unikaj przy tym kofeiny, która może dodatkowo odwadniać.
  • Nawiązując zaś do ryzyka ewentualnej zakrzepicy, powinno być ono indywidualnie oceniane u każdej ciężarnej kobiety – jest to jeden z czynników, w związku z którymi tak ważna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym i potwierdzenie, iż rzeczywiście latanie jest w danym przypadku bezpieczne.

Źródła: Royal College of Obstetricians and Gynaecologists / 1000dni.pl / skyscanner.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".