fbpx
Przejdź do treści

Czy kontakt „skóra do skóry” tłumi reakcje bólowe w mózgu noworodka?

skóra do skóry badania
Fot Evgeny Atamanenko/ 123RF

Najważniejszą potrzebą nowo narodzonego dziecka jest potrzeba bliskości, którą tuż po porodzie zaspokaja między innymi kontakt „skóra do skóry”. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy ten rodzaj kontaktu – wyjątkowo bliski – wpływa na siłę, z którą mózg dziecka reaguje na ból.

Czym jest kontakt „skóra do skóry”?

Kontakt „skóra do skóry” polecany jest zwłaszcza od razu po pojawieniu się dziecka na świecie. Najlepiej, aby maluch pierwsze dwie godziny po porodzie spędził na nagiej klatce piersiowej mamy. Badania naukowe potwierdzają, że kontakt ten niesie za sobą wiele korzyści. Noworodek szybciej adaptuje się do nowych warunków, uczy się efektywnego ssania, uspokaja i wycisza po wyczerpującym porodzie. Ponadto wzmacnia się więź pomiędzy matką i dzieckiem, a także umacnia się instynkt macierzyński.

Kontakt „skóra do skóry” a reakcja na ból

Wyniki badania prowadzonego przez naukowców z University College London (UCL) i York University w Kanadzie, które zostały opublikowane w European Journal of Pain, dowodzą, że mózg noworodka z mniejszą siłą reagował na ból, gdy pozostawał z rodzicem w kontakcie „skóra do skóry”. Co ciekawe, jeśli rodzic trzymał dziecko w ubraniu, mózg malucha był w tym zakresie aktywniejszy.  

 Chociaż nie możemy potwierdzić, czy dziecko rzeczywiście odczuwa mniejszy ból, nasze odkrycia potwierdzają ważną rolę dotyku między rodzicami a noworodkami.

Dr Lorenzo Fabrizi (UCL), którego słowa cytuje portal News Medical

W przeprowadzonym badaniu udział wzięło 27 niemowląt w wieku od 0 do 96 dni, urodzonych przedwcześnie lub o czasie w szpitalach University College London. Naukowcy sprawdzali, jak maluchy reagują na ból (przeprowadzano wymagane klinicznie badanie krwi). Aktywność mózgu rejestrowano za pomocą elektrod elektroencefalograficznych (EEG) umieszczonych na skórze głowy.

Pierwsza grupa niemowląt pozostawała z mamą w kontakcie „skóra do skóry”. Dzieci z drugiej grupy trzymane były przez mamę w ubraniu, leżały w łóżeczku lub inkubatorze. Co się okazało? Początkowa reakcja wszystkich niemowląt na ból była taka sama. Późniejsza aktywność mózgu zależała jednak od tego, czy dziecko było w ubraniu czy skórą dotykało skóry rodzica.

 Nasze odkrycia potwierdzają pogląd, że trzymanie noworodka przy skórze jest ważne dla jego rozwoju.

Prof. Rebecca Pillai Riddell (Katedra Psychologii, York University, Kanada)

Zachowanie dzieci nie różniło się znacząco między grupami, chociaż grupa „skóra do skóry” wykazywała nieznacznie zmniejszone reakcje w zakresie wyrazu twarzy i tętna. Przeprowadzone badanie dowodzi, że odpowiedzi mózgowe niemowląt były nie tylko tłumione w grupie „skóra do skóry”, ale także podążały inną ścieżką nerwową.

Mózgi noworodków mają wysoki stopień plastyczności, szczególnie tych urodzonych przedwcześnie, a ich rozwój w dużym stopniu zależy od interakcji z rodzicami. Nasze odkrycia mogą dostarczyć nowych informacji na temat tego, jak dzieci uczą się radzić sobie z zagrożeniami, ponieważ są one szczególnie wrażliwe na sygnały matki” – mówi Dr Laura Jones (UCL).

Dlaczego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca rozpoczęcie kontaktu „skóra do skóry” bezpośrednio po narodzinach? Dowiesz się o tym miedzy innymi >TUTAJ<.

Źródła: News Medical / European Journal of Pain

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.