Zaparcia uznawane są za jeden z częstszych problemów gastrycznych, który towarzyszy kobietom na różnych etapach życia. Najnowsze badania opublikowane w International Journal of Obstetrics & Gynecology dowodzą, że ciężarne i kobiety w połogu częściej zmagają się ze wspomnianą dolegliwością.
Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii postanowili sprawdzić częstość występowania zaparć i innych problemów żołądkowo-jelitowych u ponad 1000 kobiet w wieku rozrodczym. Opublikowane badanie koncentruje się na zaparciach w drugim i trzecim trymestrze ciąży, a także bezpośrednio po porodzie drogami natury, jak i po cesarskim cięciu.
Wyniki przeprowadzonego badania
Do jakich wniosków doszli naukowcy? Badanie wykazało, że 44 proc. kobiet cierpi na zaparcia w drugim trymestrze, a w trzecim zmaga się z nimi 36 proc. ciężarnych. Z kolei częstość występowania zaparć po porodzie drogami natury wzrosła do 47 proc., a u kobiet, które miały cesarskie cięcie, do 57 proc. Warto podkreślić, że długie i silne zaparcia zwiększają ryzyko hemoroidów, nietrzymania moczu oraz wypadania narządów miednicy.
Zaparcia w ciąży są częstsze u kobiet, które cierpiały na nie już przed ciążą lub w trakcie wcześniejszej ciąży.
Moona Kuronen, główna autorka badania
– jej słowa cytuje portal News Medical
Jak zapobiec zaparciom?
Odpowiedzi na to pytanie poszukuje większość kobiet zmagających się ze wspomnianą przypadłością. Codzienne ćwiczenia, zbilansowana dieta bogata w błonnik, jak również picie dużej ilości płynów to najważniejsze sposoby zapobiegania zaparciom (więcej o nich dowiesz się tutaj – KLIK). W czasie ciąży hormony łożyskowe spowalniają ruchy jelit, a rosnąca macica może utrudniać normalne oddawanie stolca. Ponadto ciąża zmienia sposób wchłaniania płynów z jelit. Jeśli zmiana stylu życia nie okaże się wystarczająca w walce z zaparciami, konieczne może okazać się zastosowanie środków przeczyszczających (zawsze należy ich użycie konsultować z lekarzem).
Zaparcia najczęściej zgłaszane są przez kobiety zaraz po porodzie, co może być spowodowane zbyt długim siedzeniem i niewystarczającym przyjmowaniem płynów. Ponadto uszkodzenie mięśni miednicy podczas porodu drogami natury może prowadzić do problemów w funkcjonowaniu jelit, podobnie jak ból rany chirurgicznej po cięciu cesarskim.
Potrzeba czasu
Co ważne kobiety, które urodziły siłami natury lub drogą cesarskiego cięcia, miesiąc po porodzie o wiele rzadziej zmagały się z zaparciami. Niektóre z nich nie uskarżały się na nie wcale. Nadal jednak często towarzyszyły im inne problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak wzdęcia i ból brzucha – zmagało się z nimi około 68–82 proc. młodych mam.
Źródło: News Medical
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!