fbpx
Przejdź do treści

Czy kobiety w ciąży i połogu częściej cierpią na zaparcia?

zaparcia w ciąży
fot. 123rf.com

Zaparcia uznawane są za jeden z częstszych problemów gastrycznych, który towarzyszy kobietom na różnych etapach życia. Najnowsze badania opublikowane w International Journal of Obstetrics & Gynecology dowodzą, że ciężarne i kobiety w połogu częściej zmagają się ze wspomnianą dolegliwością.

Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii postanowili sprawdzić częstość występowania zaparć i innych problemów żołądkowo-jelitowych u ponad 1000 kobiet w wieku rozrodczym. Opublikowane badanie koncentruje się na zaparciach w drugim i trzecim trymestrze ciąży, a także bezpośrednio po porodzie drogami natury, jak i po cesarskim cięciu.

Wyniki przeprowadzonego badania

Do jakich wniosków doszli naukowcy? Badanie wykazało, że 44 proc. kobiet cierpi na zaparcia w drugim trymestrze, a w trzecim zmaga się z nimi 36 proc. ciężarnych. Z kolei częstość występowania zaparć po porodzie drogami natury wzrosła do 47 proc., a u kobiet, które miały cesarskie cięcie, do 57 proc. Warto podkreślić, że długie i silne zaparcia zwiększają ryzyko hemoroidów, nietrzymania moczu oraz wypadania narządów miednicy.

Zaparcia w ciąży są częstsze u kobiet, które cierpiały na nie już przed ciążą lub w trakcie wcześniejszej ciąży.

Moona Kuronen, główna autorka badania
– jej słowa cytuje portal
News Medical

Jak zapobiec zaparciom?

Odpowiedzi na to pytanie poszukuje większość kobiet zmagających się ze wspomnianą przypadłością. Codzienne ćwiczenia, zbilansowana dieta bogata w błonnik, jak również picie dużej ilości płynów to najważniejsze sposoby zapobiegania zaparciom (więcej o nich dowiesz się tutaj – KLIK). W czasie ciąży hormony łożyskowe spowalniają ruchy jelit, a rosnąca macica może utrudniać normalne oddawanie stolca. Ponadto ciąża zmienia sposób wchłaniania płynów z jelit. Jeśli zmiana stylu życia nie okaże się wystarczająca w walce z zaparciami, konieczne może okazać się zastosowanie środków przeczyszczających (zawsze należy ich użycie konsultować z lekarzem).

Zaparcia najczęściej zgłaszane są przez kobiety zaraz po porodzie, co może być spowodowane zbyt długim siedzeniem i niewystarczającym przyjmowaniem płynów. Ponadto uszkodzenie mięśni miednicy podczas porodu drogami natury może prowadzić do problemów w funkcjonowaniu jelit, podobnie jak ból rany chirurgicznej po cięciu cesarskim. 

Potrzeba czasu

Co ważne kobiety, które urodziły siłami natury lub drogą cesarskiego cięcia, miesiąc po porodzie o wiele rzadziej zmagały się z zaparciami. Niektóre z nich nie uskarżały się na nie wcale. Nadal jednak często towarzyszyły im inne problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak wzdęcia i ból brzucha – zmagało się z nimi około 68–82 proc. młodych mam.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.