fbpx
Przejdź do treści

Cała prawda o in vitro – czy jest się czego bać?

Czy in vitro jest bezpieczne
Metoda in vitro nie jest przyczyną chorób i wad genetycznych dzieci – fot. materiały dostarczone przez Salve Medica

Zapłodnienie pozaustrojowe to dla wielu par jedyna szansa na posiadanie własnego potomstwa. Dzięki in vitro mogą stworzyć pełną rodzinę. Jednak ta metoda do dziś budzi wiele kontrowersji. Czy jest bezpieczna, jak duże jest ryzyko ciąży mnogiej, czy jest skuteczna? Wyjaśnia embriolog Małgorzata Wójt.

To tylko niektóre pytania, jakie zdają sobie pary, dla których in vitro jest jedynym wyjściem na zajście w ciążę. Czy naprawdę jest się czego obawiać?

Jeden zarodek czy dwa?

Zdrowym i młodym kobietom (do 35 r.ż.) z dobrą rezerwą jajnikową podaje się jeden zarodek.

Kobietom, które przekroczyły 35 lat częściej podawane są dwa zarodki, by zwiększyć szansę na ciążę. Dotyczy to również par, dla których poprzednie transfery zakończyły się niepowodzeniem.

Jak duże jest ryzyko ciąży mnogiej?

Prawdą jest, że wiele ciąż mnogich było efektem in vitro, gdy w jamie macicy umieszczano więcej niż jeden zarodek, by zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Wówczas w 80% przypadków dokonywano transferu dwóch zarodków.

Jednak program rządowy z 2013 roku, wprowadził przepisy mówiące o tym, że zalecane jest przeniesienie do macicy jednego zarodka.

Obecnie transfer dwóch zarodków w jednym cyklu dotyczy tylko 10% par. Polska jest obecnie jednym z krajów z najniższym odsetkiem ciąż mnogich z in vitro.

Bliźnięta z in vitro

Według badań 98-99% ciąż bliźniaczych z in vitro jest efektem podania dwóch zarodków. Wówczas dzieci mogą mieć różną płeć, mają osobne łożyska i worki owodniowe.

1-2% to bliźnięta powstałe na skutek podziału zarodka. Wówczas mówimy o bliźniętach jednojajowych, jednopłciowych. Rozwijają się najczęściej w jednym worku owodniowym, mają wspólne łożysko itd.

W przypadku bliźniąt jednojajowych, im wcześniej dojdzie do podziału komórki jajowej, tym lepiej. Istnieje wówczas większa szansa, że dzieci będą miały osobne worki owodniowe lub łożyska, co jest bezpieczniejsze w przypadku wystąpienia komplikacji.

Czy ciąża mnoga z in vitro jest ciążą wysokiego ryzyka?

Ciąża mnoga zawsze niesie ze sobą większe ryzyko niż pojedyncza, niezależnie od sposobu poczęcia. Jest to ogromny wysiłek dla organizmu matki, a ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia czy niewydolności łożyska rośnie.

Trzeba również pamiętać, że bliźniaki są mniejsze, mają mniejszą masę urodzeniową i rodzą się przed czasem (36-37 tydzień ciąży). Im wcześniej przyjdą na świat, tym bardziej zaawansowanej opieki specjalistycznej potrzebują.

Czy in vitro jest przyczyną chorób u dzieci?

Metoda zapłodnienia pozaustrojowego nie jest przyczyną chorób i wad genetycznych. Jest to spowodowane często tym, że ciąża kończy się przed czasem.

Jednak przede wszystkim wystąpienie chorób i wad genetycznych wynika z jakości pobranego materiału genetycznego. Ryzyko wady u dziecka rośnie z wiekiem kobiety, bez względu na metodę poczęcia.

Kriotransfer – czy warto?

Mimo, że podczas zabiegu zarodki są podawane do jamy macicy, występuje ryzyko ciąży pozamacicznej, umiejscowionej w jajowodach. Częściej do takiej sytuacji dochodzi przy transferze świeżych zarodków, gdy kobieta jest pod wpływem intensywnej stymulacji hormonalnej mogącej wywołać skurcze, przez co zarodek cofa się do jajowodu.

Ryzyko jest mniejsze z wykorzystaniem zarodków zamrożonych. Obecnie połowa ciąż to ciąże z tzw. „mrożaczków”, czyli zamrożonych wcześniej zarodków. Można więc mówić o większej skuteczności i bezpieczeństwie przy kriotransferze.

Z obserwacji wynika także, że ciąża z kriotransferu trwa dłużej, a dzieci rosną większe, co ma wpływ na ogólny stan zdrowia dziecka.

Czy mrożenie jest bezpieczne?

Zarówno mrożenie (a dokładnie vitryfikacja) komórek jajowych jak i wyhodowanych zarodków jest bezpieczne. Zamrożenie powoduje wstrzymanie wszelkich procesów biologicznych.

Zarówno komórka jak i zarodek mogą być tak przechowywane przez kilka- lub kilkanaście lat. Jednak część naukowców uważa, że im krócej komórka lub zarodek są mrożone, tym lepiej. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę czas przechowywania zarodka i wiek kobiety w momencie transferu.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Mgr Małgorzata Wójt

Kierownik laboratorium embriologicznego Salve Medica, specjalizująca się̨ w procedurach rozrodu wspomaganego. Odbyła szereg szkoleń́ i warsztatów zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.