fbpx
Przejdź do treści

Czy dziecko w brzuchu mamy płacze? Zaskakujące fakty o życiu płodowym!

temperatury w ciąży ruch zdrowie badanie waga urodzeniowa płodu dziecko dziecka ciąża

Ciąża to niezaprzeczalnie magiczny czas w życiu kobiety. Ciężarne, dotykając powiększającego się z tygodnia na tydzień brzucha, zastanawiają się, co w danym momencie robi ich nienarodzone maleństwo. Dziecko w łonie matki jest niezwykle aktywne – kręci się, kopie, wymachuje rączkami. Czy coś jeszcze może nas w tym kontekście zaskoczyć?

Reakcja na głos matki

Nie da się zaprzeczyć, że tuż po narodzinach dziecko reaguje i rozpoznaje głos matki. Czy to oznacza, że słyszy już w życiu płodowym? Przejdźmy do konkretów. Przeprowadzone w 2015 roku badanie dowodzi, że noworodki uczą się otaczającego świata, będąc jeszcze w łonie matki. Naukowcy zauważyli, że płód po raz pierwszy reaguje na dźwięk już w 16. tygodniu ciąży – jeszcze przed całkowitym rozwinięciem uszu.

Na tym jednak nie koniec. Badanie dowidzi, że dzieci będąc w brzuchu mamy, zaczynają reagować na bodźce zewnętrzne – dźwięk, światło, jak również poruszają się, robią siusiu, ssą kciuk. A co z płaczem? Wydawać by się mogło, że nienarodzone jeszcze niemowlę nie powinno płakać – w łonie mamy nie ma powodu do zmartwień. Ale jak jest w rzeczywistości?

Płacz w łonie matki

Czy dziecko w łonie matki płacze? Pytanie to nurtuje wielu przyszłych rodziców. Naukowcy twierdzą, że tak – jednak płacz płodu różni się od tego po narodzinach.  

W badaniu przeprowadzonym w 2004 roku porównano zachowanie dziecka w macicy i w świecie zewnętrznym. Wzięto pod uwagę pięć stanów: spokojny sen, stan aktywny, spokojne obudzenie, aktywne obudzenie i płacz. Stwierdzono, że tylko cztery pierwsze mają miejsce w macicy. Jednak kiedy w kolejnym etapie zaczęto obserwować reakcję płodu na kontakt z tytoniem i alkoholem – zmieniono zdanie.

Naukowcy zauważyli, że płód wykazywał zachowania, które korelowały z płaczem poza macicą – wdech, otwarcie ust, trzy wzmocnione oddechy (ostatni z nich zawierał przerwę na wdech i dłuższy oddech). Zaobserwowano jednak pewną różnicę – płód nie jest w stanie wydobyć z siebie dźwięku.  

Może się wydawać, że płacz to jedna z prostszych czynności, lecz nic bardziej mylnego. Nie zapominajmy, że aby dziecko mogło zapłakać, musi zaistnieć koordynacja pomiędzy wieloma systemami w ciele – np. mięśniami twarzy i drogami oddechowymi. Niezwykle istotna w płaczu jest też wokalizacja, czyli dźwięk. Wspomniane badanie z 2004 roku wykazało, że może on być również niewokalny – np. właśnie ten w życiu płodowym.  

Kiedy dzieci zaczynają płakać w macicy?

Płacz to jeden z ważniejszych kamieni milowych w rozwoju dziecka. Niemowlę płacząc pokazuje, że zarówno jego mózg, układ nerwowy, jak i ciało są prawidłowo rozwinięte. To właśnie on umożliwia dziecku zasygnalizowanie, że coś złego zaczyna się dziać.

Badania dowodzą, że płód jest zdolny do płaczu jeszcze przed 20. tygodniem ciąży. W tym momencie ma już skoordynowane ruchy oddechowe, może otworzyć szczękę, wysunąć język, a jego podbródek drży.

źródło: verywellfamily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.