fbpx
Przejdź do treści

Czy dieta ojca podczas ciąży partnerki wpływa na dziecko?

dieta podczas ciąży ojciec ojca wpływ na zdrowie ciąża dziecko dieta podczas ciąży Nadmiar kwasów tłuszczowych omega 6 w diecie przyszłej matki może być szkodliwy dla płodu – donoszą naukowcy
Foto: 123RF

Kobiety w ciąży wiedzą, że muszą uważnie obserwować swoje nawyki żywieniowe, aby zapewnić dziecku jak najlepszy start. Technicznie rzecz biorąc, ojcowie podczas ciąży nie mają wpływu na zdrowie malucha. Nowe badanie przeprowadzone w Australii wykazało jednak, że nawyki żywieniowe mężczyzny podczas ciąży partnerki mogą odgrywać ważną rolę w dobrym samopoczuciu dziecka.

Queensland Family Cohort i University of Queensland and Mater Research przeprowadziły badanie około 200 par w Queensland w Australii, z których wszystkie były w związkach heteroseksualnych i spodziewały się dzieci. Badanie dotyczyło wpływu diety przyszłego taty na zdrowie ich dziecka. Wszystkie pary zgodziły się opowiedzieć o swoich nawykach żywieniowych, aby dać wyobrażenie o tym, jak dieta ojca może wpłynąć na pociechę.

Przestrzeganie zdrowych zasad żywieniowych pomaga partnerce w ciąży

Okazuje się, że przyszli ojcowie, którzy przestrzegali codziennie zaleceń żywieniowych, pomogli tym samym swojej partnerce w ciąży. Wytyczne obejmowały dużo owoców, warzyw, płatków zbożowych i zbóż. Istniał bezpośredni związek między przestrzeganiem zaleceń żywieniowych przez taty a dietą mamy. Na przykład tylko 28,4% matek spożywało wystarczającą ilość warzyw w porównaniu z 15% spośród ojców, podczas gdy 41,4% matek jadło wystarczającą ilość owoców w porównaniu z 31% ojców.

Okazuje się, że ojcowie „na diecie” pomogli swoim ciężarnym partnerom zachować zdrowe nawyki żywieniowe.

 Zdrowe odżywianie w czasie ciąży zapewnia nienarodzonemu dziecku ważną podstawę dobrego zdrowia w przyszłości, ale wiele kobiet w ciąży nie spełnia zalecanych australijskich wytycznych żywieniowych. Badania sugerują, że lepsza edukacja i wsparcie partnerów może pomóc poprawić nawyki żywieniowe przyszłych mam, co z kolei sprawi, że płód będzie zdrowszy i zmniejszy się ryzyko chorób w przyszłości.

-wyjaśnia profesor Vicki Clifton, główna autorka badania.

Co ma wpływ na naszą dietę podczas ciąży?

Z badań naukowych wiadomo, że wykształcenie, dochód i wskaźnik masy ciała wpływają na sposób odżywiania się kobiet w ciąży. Teraz również wiemy, iż nawyki żywieniowe partnera mają również znaczenie.

Innym czynnikiem wpływającym na dietę są choroby matki, w szczególności cukrzyca ciążowa. Należy pamiętać, że jedną z przyczyn tej dolegliwości jest nadmierne spożywanie węglowodanów, zwłaszcza w słodyczach. Przy eliminacji cukru z diety kobiety w ciąży warto zastanowić się nad wprowadzeniem ksylitolu, ale w rozsądnych dawkach (w dużych ilościach działa przeczyszczająco). Przede wszystkim, chcąc uniknąć cukrzycy ciążowej najlepiej jest wprowadzić do diety dużo owoców i warzyw.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.