fbpx
Przejdź do treści

Czy detektor tętna płodu jest bezpieczny? Przeczytaj!

Detektor tętna płodu to urządzenie, które umożliwia zbadanie akcji serca płodu w łonie matki – fot. 123rf

Przyszłych rodziców, często jeszcze kilka miesięcy przed narodzinami dziecka, ogarnia szał zakupów. O ile śpioszki, buciki, czy nawet elektroniczna niania są jak najbardziej zrozumiałe, to na liście zakupów coraz częściej pojawia się detektor tętna płodu. Nazwa wydaje się być typowo medyczna, a urządzenie bez wątpienia kojarzy się z gabinetem ginekologicznym. Detektor tętna płodu, który można wykorzystać w warunkach domowych – niepotrzebny gadżet czy niezbędny sprzęt dla przyszłych rodziców?

Detektor tętna płodu – do czego służy?

Detektor tętna płodu to urządzenie, które umożliwia zbadanie akcji serca płodu w łonie matki. Detektor, zwany często uproszczoną wersją KTG, może być wykorzystywane także w warunkach domowych.

Urządzenie niewielkich rozmiarów, dostępne już niemalże w większości sklepów z akcesoriami dla dzieci, cieszy się coraz większą popularnością pośród przyszłych rodziców. Jego cena nie jest zawrotna, co dodatkowo przyciąga i zachęca do kupna. 

Detektor tętna płodu – jak działa?

Detektor tętna płodu działa w oparciu o efekt Dopplera i wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Przypomnijmy, efekt Dopplera to zjawisko polegające na obserwowaniu różnicy częstotliwości wysyłanej przez źródło fali oraz rejestrowanej przez obserwatora.

To niewielkich rozmiarów urządzenie składa się z głowicy oraz odbiornika z głośnikiem. Głowica wysyła fale o wysokiej częstotliwości, które po napotkaniu na swojej drodze na płód zmieniają częstotliwość. Odbita fala przetwarzana jest na sygnał elektryczny, który w efekcie końcowym daje sygnał dźwiękowy – sygnał bicia serca dziecka. 

Detektor tętna płodu – stosowanie

Detektor jest niezwykle prosty w użyciu i nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, wbrew pozorom znalezienie serca maluszka nie jest takie proste. Po uprzednio posmarowanym żelem brzuchu kobiety ciężarnej, należy delikatnie przesuwać głowicę, aby znaleźć miejsce, w którym znajduje się serduszko.

Detektor tętna płodu – od kiedy?

Zastanawiacie się od kiedy można zacząć używać tej domowej wersji urządzania? Wszystko zależy od modelu detektora, jednak w większości przypadków, domowe zbadanie akcji serca płodu jest możliwe od około 10 tygodnia ciąży.

Czy detektor tętna płodu jest bezpieczny?

Większość z Was zapewne zastanawia się, czy detektor tętna płodu nie jest szkodliwy. Otóż jest on bezpieczny zarówno dla matki jak i rozwijającego się dziecka. Jego używanie nie niesie za sobą żadnych niebezpiecznych konsekwencji. 

Detektor tętna płodu – czy warto?  

Dla niektórych osób to zbędny gadżet, którego kupna nawet nie rozważają. Jednak dla pewnej grupy osób detektor tętna płodu jest urządzeniem, którego stosowanie niesie za sobą wiele zalet.

Pierwsze ruchy dziecka wyczuwalne są w okolicy 20 tygodnia. Każde, nawet delikatne kopnięcie sprawia, że na kobietę spływa fala spokoju i radości. Ruchy dają poczucie pewnego rodzaju bezpieczeństwa i pewności, że dziecko „ma się dobrze”. Jednak przed 20 tygodniem ciąży u przyszłych mam często pojawia się lęk i niepokój. I w tym momencie z pomocą nadchodzi właśnie detektor, który umożliwia zbadanie serca płodu w łonie matki.

Poczucie bezpieczeństwa i spokoju to pozytywne strony używania tego niewielkiego urządzenia. A co w przypadku, gdy kobieta źle zinterpretuje wynik? Pamiętajmy, gdy dziecko śpi, serce pracuje wolniej, z kolei u pobudzonego maluszka, zdecydowanie szybciej. W takim przypadku u przyszłej mamy zapewne  pojawi się niepotrzebny lęk, obawy i niepokój. Dlatego tak ważne zachowanie jest zdrowego rozsądku. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.