fbpx
Przejdź do treści

Czy COVID-19 podczas ciąży wpływa na ewentualne patologie łożyska? Najnowsze badania!

COVID-19 a ciąża
Fotsosiukin/ 123RF

Naukowcy wciąż przyglądają się koronawirusowi SARS-CoV-2 i sprawdzają, jak może wpływać na ciążę. Najnowsze badania – opublikowane w tym miesiącu – wskazują, że łożysko u zakażonych ciężarnych nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, które można by było przypisać konkretnie temu wirusowi.

Kluczowy dla zakażenia jest układ oddechowy, lecz koronawirus SARS-CoV-2 może dotknąć także inne narządy. Co istotne, u około 1 proc. chorych na COVID-19 występuje ARDS, czyli zespół ostrej niewydolności oddechowej, szczególnie niebezpieczny dla życia pacjentów. Od początku pandemii specjaliści przyglądają się temu zagadnieniu także w kontekście ciąży – czy zakażenie koronawirusem może niekorzystnie na nią wpływać?

COVID-19 a ciąża – doniesienia ze świata nauki

Najnowsze badania sprawdzały, czy zakażenie u przyszłej matki oddziałuje na ewentualne patologie łożyska – narządu, który jest kluczowy dla rozwoju płodu.

Obecne badanie było retrospektywnym badaniem kliniczno-kontrolnym, wykorzystującym łożyska uzyskane w okresie od 1 kwietnia do 24 lipca 2020 r. Przeprowadzono zarówno ogólne, jak i mikroskopowe badanie wybranych łożysk. Naukowcy stwierdzili, że w grupie badanej w porównaniu z grupą kontrolną nie stwierdzono ani generalnych, ani mikroskopowych patologii.

Portal News Medical.

Owszem, pojawiały się pewne różnice, lecz nie były one istotne statystycznie. Co więcej, nie zaobserwowano także różnic w zakresie patologii łożyska u kobiet z objawowym oraz nieobjawowym zakażeniem SARS-CoV-2.

Podsumowując, badacze wnioskują, iż nie ma dowodów na jakąkolwiek specyficzną patologię łożysk pochodzących od kobiet, które w późnej ciąży były zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Podkreślają jednak, że inaczej może wyglądać to w przypadku, gdy infekcja wystąpiła na wcześniejszym jej etapie. Co więcej, odmiennie może wyglądać to u kobiet, które pochodzą z innych obszarów niż pacjentki biorące udział w badaniu. Istotne mogą okazać się różnice populacyjne.

Co ważne, jak podkreśla portal News Medical: „MedRxiv publikuje wstępne raporty naukowe, które nie są recenzowane i dlatego nie powinny być traktowane jako rozstrzygające, określające praktykę kliniczną/zachowania związane ze zdrowiem czy traktowane jako ugruntowane informacje” – to właśnie w tym źródle pojawiło się opisywane badanie. Miejmy jednak nadzieję, że będzie ono potwierdzone i rzeczywiście wirus, który wywołał obecną pandemię, nie jest niebezpieczny dla przebiegu zaawansowanej ciąży.

To nie koniec pandemii – dbajmy o siebie!

Warto przypomnieć, że wciąż powinniśmy przestrzegać różnego rodzaju wskazówek, które pomagają nam zmniejszać ryzyko zakażenia. Szczególnie restrykcyjnie powinny przestrzegać ich kobiety w ciąży. Już na początku pandemii mówił u nas o tym ginekolog, dr Jacek Tulimowski: „A jeśli mają podejrzenie, że rozwijają się u nich objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, niech bezzwłocznie skontaktują się telefonicznie z lekarzem prowadzącym ciążę lub infolinią NFZ: 800 190 590” – wskazywał.

Źródła: News Medical / MedRxiv

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".