fbpx
Przejdź do treści

Czy COVID-19 może wpływać na erekcję?

seks a koronawirus erekcja covid-19 pandemia zaburzenia erekcji leczenie
fot. 123rf.com

W Internecie można natrafić na sporo informacji dotyczących potencjalnych zaburzeń erekcji związanych z zakażeniem SARS-CoV-2 – wirusem odpowiedzialnym za COVID-19. Naukowcy postanowili to sprawdzić.   

Naukowcy przeprowadzili szeroko zakrojone przegląd literatury w bazach Scopus, PubMed i Google Scholar pod kątem słów kluczowych, takich jak „efekty COVID”, „symptomy po COVID” i „zaburzenia erekcji (ED)”. Przefiltrowali wyniki wszystkich artykułów opublikowanych od 2020 roku i przeanalizowali odniesienia do wszystkich odpowiednich artykułów, aby uzyskać dodatkowe informacje.  

COVID-19 wpływa na erekcję

Przykładowo, w jednym z analizowanych badań u 80% pacjentów wystąpił co najmniej jeden objaw pocovidowy po dwóch tygodniach od początku choroby. Ogólnie rzecz biorąc, odkrycia wskazują, że długotrwały COVID może być stanem ogólnoustrojowym i długotrwałym. Okazuje się również, że niezależnie od ciężkości początkowej choroby, u pacjentów bezobjawowych jak i długotrwale przechodzących COVID-19 mogą również wystąpić zaburzenia erekcji. Przyczyną są wszelkie powikłania neurologiczne, oddechowe, sercowo-naczyniowe lub endokrynologiczne wywołane przez COVID, które mogą potencjalnie wpływać na zdrowie seksualne.  Kilka leków stosowanych w leczeniu przewlekłego COVID, w tym beta-blokery i diuretyki, może również mogą powodować zaburzenia erekcji. 

Do tej pory naukowcy jednak nie zbadali długoterminowych powikłań związanych z układem hormonalnym u pacjentów z COVID-19 tak dokładnie jak układ sercowo-naczyniowy lub płucny. Niektóre doniesienia sugerowały obniżony poziom testosteronu u pacjentów z przewlekłym COVID, podkreślając w ten sposób ryzyko hipogonadyzmu po infekcji i innych długotrwałych powikłań endokrynologicznych.  

Psychika również ważna 

Procesy fizykochemiczne to jednak nie wszystko. W kilku badaniach odnotowano również 15% rozpowszechnienie objawów depresji i 19% rozpowszechnienie zespołu stresu pourazowego (PTSD) w trzy miesiące po wypisaniu ze szpitala związanego z COVID-19. Ponieważ istnieje związek między zdrowiem seksualnym a psychicznym, również te dane rzucają obraz na pogorszenie zdolności seksualnych u pacjentów.  

W jednym badaniu porównującym chińskich pacjentów z COVID i zdrowych osób z grupy kontrolnej stwierdzono, że częstość występowania zaburzeń erekcji była wyższa podczas pierwszej wizyty kontrolnej. Wskaźniki te znacznie spadły po trzech miesiącach podczas drugiej wizyty, co sugeruje, że funkcje seksualne poprawiły się wraz ze stanem psychicznym pacjenta.  

Z pewnością zaburzenia erekcji są jednym z ważnym wskaźnikiem zdrowia mężczyzn. Potrzebne są celowe i długotrwałe badania nad wpływem COVID-19 na tę przypadłość. Wiadomo jednak, że u pacjentów chorujących na koronawirusa jest ona częsta.  

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.