fbpx
Przejdź do treści

Czy choroby mogą zaburzyć owulację?

choroby zaburzenia owulacji wpływ choroba szanse na ciążę na zajście w
fot. 123rf.com

Miesiące nieudanych starań i bezowocne wyczekiwanie na dodatni wynik testu ciążowego, wywołują niemalże u każdej kobiety niepokój. Większość kobiet starających się o dziecko dokładnie wie, co zwiększa szansę zajścia w ciążę – zdrowy styl życia, wysypianie się, unikanie stresu. Jednak czy choroba podczas owulacji może ją zaburzyć?

Czy choroba wpływa na szansę zajścia w ciążę?

Niezależnie od tego, czy kobieta zmaga się z chorobą żołądka, grypą wywołaną wirusem, czy też infekcją zęba lub skóry wywołaną przez bakterie, pogorszone samopoczucie podczas owulacji nie powinno wpływać na szanse poczęcia.

„Choroba może mieć różny wpływ na twoje ciało, w tym jego zdolność do owulacji” – mówi lekarza położnik/ginekolog dr Kerry-Anne Perkins .

„Jednak powszechne choroby, takie jak przeziębienie, inne infekcje górnych dróg oddechowych, infekcja zatok, infekcja ucha lub łagodne infekcje żołądka, prawdopodobnie nie wpłyną na twoją owulację” – mówi, dodając, że tak naprawdę nie ma dowodów na to, że grypa również zapobiega owulacji. „Wiemy, że gorączka zabija plemniki, więc może mieć na nie wpływ, jeśli temperatura ciała jest wysoka.”

Czy choroba może mieć wpływ na okres?

Nawet jeśli sama choroba nie wpływa bezpośrednio na płodność, to może mieć wpływ na okres. Podczas choroby jesteśmy bardziej zestresowani, a stres jest jednym z głównych czynników zakłócających normalne funkcjonowanie organizmu. Stres może zwiększyć poziom kortyzolu – a wysoki poziom kortyzolu może blokować owulację lub wydłużyć długość cyklu. Stres może powodować stan zwany brakiem miesiączki podwzgórza – hormony odpowiedzialne za stymulację owulacji mogą przestać działać, co może skutkować brakiem miesiączki.” – dodaje Perkinsa.

Przewlekłe choroby a płodność

Niektóre choroby przewlekłe mogą mieć wpływ na szanse zajścia w ciążę. „Zaburzenia, które mogą wpływać na owulację obejmują choroby tarczycy, otyłość, cukrzycę lub insulinooporność oraz zaburzenia odżywiania ze zmniejszoną masą ciała” – mówi dr Barry Witt, endokrynolog.

Poczęcie nie może nastąpić bez owulacji, a zaburzenia te mogą skutkować brakiem owulacji lub nieregularnymi miesiączkami. Każda przewlekła choroba, która powoduje nadmierną utratę lub przyrost masy ciała, może zmniejszyć płodność.

Nadwaga może doprowadzić do nadmiaru estrogenu, hormonu, który może zatrzymać owulację lub zaburzyć cykl miesiączkowy. „Dzieje się tak, ponieważ komórki tłuszczowe wytwarzają formę estrogenu, która może przytłaczać i blokować normalne funkcjonowanie systemu wewnętrznego” – wyjaśnia Perkins. Inne choroby, które mogą wpływać na płodność, obejmują PCOS, endometriozę, czy nowotwór.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.