fbpx
Przejdź do treści

Czy choroba podczas owulacji zmniejsza szansę zajścia w ciążę?

infekcja choroba płodność owulacja ciąża zajście w ciążę
fot. 123rf.com

Większość kobiet starających się zajść w ciążę doskonale wie co wolno, a czego nie wolno im robić. Wypoczynek, zdrowe odżywianie, przyjmowanie kwasu foliowego są jak najbardziej wskazane. Z kolei z niezdrowego jedzenia, używek lepiej zrezygnować, by zwiększyć szansę na zapłodnienie. Jednak co w przypadku choroby? Czy zmniejsza ona szansę na zajście w ciążę?

Czy choroba wpływa na szansę na zajście w ciążę?

Niezależnie od tego, czy zmagasz się z chorobą żołądka, grypą wywołaną wirusem, czy problemami skórnymi wywołanymi przez bakterie, dolegliwości te nie powinny wpływać na szansę poczęcia. 

„Choroba może mieć różny wpływ na twoje ciało, w tym jego zdolność do owulacji” – mówi ginekolog dr Kerry-Anne Perkins. „Jednak powszechne choroby, takie jak przeziębienie, infekcje górnych dróg oddechowych, zatok, ucha lub łagodne infekcje żołądka, prawdopodobnie nie wpłyną na twoją owulację” – dodaje. „Wiemy, że gorączka zabija plemniki, więc może mieć na nie wpływ, jeśli temperatura ciała jest wysoka.”

Czy choroba może mieć wpływ na cykl miesiączkowy?

Nawet jeśli choroba nie wpływa bezpośrednio na płodność, to może mieć wpływ na cykl miesiączkowy. Podczas choroby organizm zmaga się ze stresem, który może wpływać na okres na dwa sposoby.

„Wysoki poziom kortyzolu może blokować owulację (prowadząc do pominiętych okresów) lub może wydłużyć długość twoich cykli” – mówi Perkins. „Stres może powodować stan zwany brakiem miesiączki podwzgórza. Kiedy to nastąpi, hormony odpowiedzialne za stymulację owulacji mogą przestać działać, co może skutkować brakiem miesiączki” – dodaje.

Choroby przewlekłe a płodność

Niektóre problemy zdrowotne i choroby przewlekłe, mogą mieć wpływ na płodność. „Zaburzenia, które mogą wpływać na owulację obejmują choroby tarczycy, otyłość, cukrzycę lub insulinooporność oraz zaburzenia odżywiania ze zmniejszoną masą ciała” – mówi dr Barry Witt endokrynolog. Poczęcie nie może nastąpić bez owulacji, a te zaburzenia mogą skutkować brakiem owulacji lub nieregularnymi miesiączkami – wyjaśnia. Każda przewlekła choroba, która powoduje nadmierną utratę lub przyrost masy ciała, może zmniejszyć płodność.

Nadwaga może przyczynić się do nadmiaru estrogenu. „Komórki tłuszczowe wytwarzają formę estrogenu, która może przytłaczać i blokować normalne funkcjonowanie systemu wewnętrznego” – wyjaśnia Perkins. „To często zapobiega występowaniu owulacji i okresu”. Z drugiej strony niedowaga może zatrzymać owulację i regularny cykl menstruacyjny „poprzez spowodowanie, że mózg nie uwalnia hormonów płciowych” – mówi Perkins. „Nazywa się to hipogonadyzmem hipogonadotropowym. Te hormony płciowe są odpowiedzialne za wywoływanie owulacji”. Do innych chorób mających wpływ na płodność zaliczymy np. PCOS, endometriozę czy nowotwór.

W jaki sposób choroba wpływa na zapłodnienie?

Nawet niegroźne przeziębienie wpływa na osłabienie organizmu, co w konsekwencji przekłada się na niechęć do współżycia.

„Istnieje bardzo niewiele dowodów sugerujących, że antybiotyki lub dostępne bez recepty leki na przeziębienie mogą wpływać na płodność kobiet” – wyjaśnia Perkins. „Płodność mężczyzn jest często bardziej niepokojąca, ponieważ plemniki mogą nie funkcjonować dobrze, a produkcja plemników może się zmniejszyć” – dodaje.

Owulację mogą zakłócać przyjmowanie leki psychotropowe, leki przeciwlękowe i poprawiające nastrój. „Leki psychotropowe to leki, które wpływają na skład chemiczny mózgu i ośrodkowego układu nerwowego” – mówi Perkins. „Są one często stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych. Mogą zmieniać cykle menstruacyjne, a niektóre okazały się nawet hamować owulację”. 

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.