fbpx
Przejdź do treści

Czy cesarskie cięcie może zmniejszać prawdopodobieństwo poczęcia drugiego dziecka?

cesarskie cięcie - jak wpływa na poczęcie drugiego dziecka?
Cesarskie cięcie - jak wpływa na poczęcie drugiego dziecka? || FotJozef Polc/ 123RF

Według naukowców z Penn State College of Medicine kobiety, które swoje pierwsze dziecko urodziły drogą cesarskiego cięcia, mają większe trudności z poczęciem drugiego dziecka, w porównaniu do tych, które urodziły drogami natury. Dowiedzmy się, dlaczego?

Najnowsze badania

Przeprowadzone badania wykazały zależność pomiędzy rodzajem pierwszego porodu, a poczęciem kolejnych dzieci. Na jakiej podstawie wysunięto takie wnioski? Naukowcy przeprowadzili wywiady z kobietami (rozmawiali co 6 miesięcy przez 3 lata), które po raz pierwszy zostały mamami. Zapytali je między innymi o to, jak często odbywały stosunek płciowy bez zabezpieczenia w każdym z ostatnich sześciu miesięcy.

Badacze przeanalizowali odpowiedzi 2021 kobiet w wieku od 18 do 35 lat, które udzieliły informacji dotyczących odbywania stosunku płciowego bez zabezpieczenia i wynikających z niego poczęć w przeciągu trzech lata po pierwszym porodzie.

Ciąża po cesarskim cięciu vs porodzie drogami natury

Jakie wyniki uzyskano? 69 proc. z 600 kobiet, które swoje pierwsze dziecko urodziły drogą cesarskiego cięcia, zaszło w ciążę współżyjąc bez zabezpieczenia Z kolei wśród kobiet, które urodziły drogami natury, było to 78 proc. Jak widać, w drugim przypadku jest ich prawie 10 proc. więcej.

Ponadto prawdopodobieństwo urodzenia żywego dziecka u kobiet, które przeszły cesarskie cięcie było mniejsze w porównaniu do tych, które urodziły drogami natury.

Zależność ta powstała po uwzględnieniu przez naukowców wieku matki, wskaźnika masy ciała przed ciążą, czasu od poczęcia pierwszego dziecka, przyrostu masy ciała podczas ciąży, cukrzycy, nadciśnienia, czy hospitalizacji w czasie ciąży.

Naukowcy podejrzewają, że czynnikiem zmniejszonego wskaźnika poczęć, ​​mogą być przyczyny fizjologiczne:

Możliwe, że blizny miednicy lub jajowodów (…) mogą mieć wpływ na kolejne próby zajścia w ciążę. Możliwe jest również, że powstanie blizny po ranie chirurgicznej w macicy, choć nie w miejscu implantacji, może mieć długotrwały wpływ na proces owej implantacji.

Współautor badań dr Richard Legro,
którego słowa cytuje News Medical

Naukowcy zalecają, opierając się na wynikach przeprowadzonego badania, by kobiety poniżej 35 roku życia, którym nie uda się zajść w ciążę po rocznym stosunku płciowym bez zabezpieczenia, skorzystały z pomocy medycznej (zalecenia dotyczą kobiet, które urodziły dziecko drogą cesarskiego cięcia). Być może niektóre z nich będą musiały skorzystać z pomocy kliniki leczenia niepłodności i zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. O tym, czym różni się ciąża po in vitro od tej po zapłodnieniu naturalnym możecie przeczytać TUTAJ.

„Ważne jest aby kobiety, które zdecydowały się na cesarskie cięcie wiedziały, że istnieje prawdopodobieństwo, że mogą mieć w przyszłości trudności z zajściem w ciążę” – dodaje dr Richard Legro.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.