fbpx
Przejdź do treści

Czy bycie w ciąży zmienia sposób, w jaki śnimy?

ciąża w ciąży sny koszmary hormony wpływ
fot. 123rf.com

Wiele kobiet w ciąży doświadcza problemów ze snem. Bezsenność i zmęczenie pojawiają się jeszcze wiele tygodni przed narodzinami dziecka. Co warto wiedzieć o snach w ciąży i z czym związane są „zmiany senne”?

Sny są żywsze i bardziej realistyczne

Ciężarne zauważają różnicę w częstotliwości i rodzajach snów. Niektóre z nich doświadczają bardzo żywych, wyrazistych, a niekiedy realistycznych snów. W ciąży – zamiast rozmytych obrazów – pojawiają się sny wydające się prawdziwym życiem.

Częściej śnimy

Ciężarne śnią częściej, co może być związane z większym zmęczeniem w ciągu dnia. Fakt ten może wynikać również ze spontanicznych drzemek w ciągu dnia, które wcześniej się nie zdarzały.

Marzenia związane z ciążą lub macierzyństwem

Chyba każda ciężarna nie może doczekać się przywitania na świecie nowego członka rodziny. Zdenerwowanie i podekscytowanie – choć są zupełnie naturalne – mogą przyczynić się do snów związanych z ciążą i macierzyństwem. Niektóre kobiety śnią, że rozmawiają ze swoim nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Być może próbują poznać jego płeć.

Niepokojące sny

Przygotowania do porodu, choć głównie wywołują podekscytowanie, powodują również lęk i niepokój. Sny mogą być powiązane z obawami i zmartwieniami związanymi z nowym, nieznanym etapem w życiu.

Łatwiej przypomnieć sobie sny

Kobiety ciężarne lepiej zapamiętują sny. O ile wcześniej mogły nie pamiętać żadnego z nich, teraz tuż po przebudzeniu dokładnie pamiętają, o czym śniły w nocy.

Koszmary

Choć każda przyszła mama chciałaby doświadczać szczęśliwych snów, to zdarzają się również nocne koszmary. Koszmary ciążowe nie są niczym niezwykłym, i jak dowodzi przeprowadzone badanie, wszystkiemu „winne” są emocje, niepokój i obawy.

Dlaczego sny w ciąży się zmieniają?

Zmiany snu w czasie ciąży, choć mają wiele możliwych wyjaśnień, to najprawdopodobniej są wynikiem zmian hormonalnych. Wahania hormonów podczas ciąży, mogą mieć ogromny wpływ na organizm – odpowiadają m.in. za wahania nastroju. Sprawiają, że emocje i sny stają się bardziej intensywne. Ponadto zmiany hormonalne podczas ciąży powodują większe zmęczenie, co jest powiązane z lepszym snem. Sny mogą pomóc w przetwarzaniu informacji i lepszym zrozumieniu emocji. Nic więc dziwnego, że intensywnie emocjonalne doświadczenie ciąży może prowadzić do częstszych i zapadających w pamięć snów.

Źródło: Healthline

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.