fbpx
Przejdź do treści

Czy będą w Polsce przeszczepy macicy?

„Klinika Ivita we współpracy z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami akademickimi, jako pierwszy ośrodek w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej właśnie rozpoczyna badania nad przeszczepem macicy pod nazwą ReproMRKH” poinformował na swoim fanpage’u poznański ośrodek.

Klinika niechętnie zdradza szczegóły. Nabór pacjentek trwa, pierwsza wizyta umówiona jest już na 7 maja. Ivita zapowiada, że przeszczepami zajmie się „zespół wybitnych ginekologów, transplantologów, chirurgów naczyniowych oraz embriologów we współpracy z wiodącymi ośrodkami zagranicznymi”. Niestety, na razie nie wiadomo, kto dokładnie zajmie się transplantacją i z jakimi konkretnie ośrodkami współpracuje klinika.   Wstępnie szacuje się, że koszt leczenia w Polsce będzie kilkudziesięciokrotnie niższy niż w Szwecji czy USA. Trudno powiedzieć, jaki dokładnie będzie to wydatek. Klinika nie określiła jeszcze źródeł finansowania, być może część leczenia uda się sfinansować w ramach projektu unijnego.

Wiemy, że pacjentki bardzo się cieszą z potencjalnej możliwości przeszczepu macicy w Polsce, dobiegają nas entuzjastyczne głosy pełne nadziei. Jednak my czekamy na większą ilość informacji.

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.