fbpx
Przejdź do treści

Czy alergia utrudnia zajście w ciążę?

czy alergia utrudnia zajście w ciążę
Astma może zagrażać płodowi – needpix.com

Wiele kobiet cierpiących na alergię zadaje sobie powyższe pytanie. Czy alergia utrudnia zajście w ciążę albo ma wpływ na jej przebieg? Czy w oczekiwaniu na dziecko można stosować leki przeciwalergiczne?

Pozytywna wiadomość jest taka, że alergia na ogół nie jest przeszkodą w zakładaniu rodziny.

Niestety istnieje wyjątek od tej reguły  ̶  alergia na męskie nasienie. Polega na tym, że układ immunologiczny kobiety staje się nadwrażliwy na niektóre składniki spermy, zwłaszcza białka, i nie może ona zajść w ciążę. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie zostanie matką, ponieważ lekarze są w stanie wypłukać z męskiego nasienia alergeny. Co ważne, proces ten nie ma negatywnego wpływu na rozwijający się płód. Leczenie niepłodności może więc niekiedy leżeć nie tylko w gestii ginekologa, ale także alergologa. Kobieta mająca alergię na męskie nasienie powinna pozostawać pod opieką obu specjalistów.

 Wpływ alergii na ciążę

W trakcie ciąży alergię należy leczyć; zalecenie to dotyczy zwłaszcza astmy. Choroba ta, polegająca na czasowym niedotlenieniu organizmu, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

Inne alergie na szczęście nie są dla niego groźne, choć mogą wpływać na samopoczucie matki. Badania nie wykazały tu jednoznacznej tendencji: mniej więcej jedna trzecia alergiczek po zajściu w ciążę czuje się lepiej, tyle samo obserwuje u siebie nasilenie objawów.

Alergia jest chorobą niezwykle zmienną i dlatego nie da się przewidzieć, jak bardzo będzie doskwierała ciężarnej kobiecie. Niekiedy zdarza się, że pierwsze oznaki alergii odczuwa właśnie spodziewając się dziecka.

Czy leki przeciwalergiczne są bezpieczne dla płodu?

Skoro sama alergia – z wyjątkiem astmy – nie zagraża płodowi, pozostaje rozstrzygnąć kwestię bezpieczeństwa leków przeciwalergicznych. Niestety do tej pory nie przebadano wszystkich preparatów pod kątem ich wpływu na zdrowie ciężarnych kobiet.

Z drugiej strony te, które poddano analizie, były bezpieczne. Zaliczają się do nich m.in. steroidy oraz montelukast. Inna substancja, fenoterol, wręcz wspomaga rozwój płodu. Dla pewności warto jednak skonsultować się z alergologiem oraz dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do leku przeciwalergicznego – często zawiera ona użyteczne informacje dla przyszłych matek.

Dziedziczność alergii

Część rodziców stawia sobie pytanie o dziedziczność alergii. Jest ono tym bardziej zasadne, że naukowcy wyodrębnili ok. 150 genów alergii, które mogą się zmieniać pod wpływem czynników środowiskowych. Należą do nich chociażby infekcje wirusowe, zanieczyszczenie powietrza czy dym tytoniowy.

Ciężarna alergiczka, wiodąc zdrowy tryb życia, obniża więc ryzyko wystąpienia alergii u swojej pociechy. Niestety nawet najczystsze, a więc naturalne środowisko, nie jest w stanie zagwarantować, że dziecko na nią nie zapadnie. Czasami wpływu genów nie da się przezwyciężyć – warto jednak próbować, bo świeże powietrze i zdrowa dieta mogą wspomóc rozwój płodu na wiele innych sposobów.  

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Bartosz Jaster

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat i badacz historii, miłośnik literatury faktu. Członek Fundacji Rozszczepowe Marzenia, niosącej pomoc dzieciom z wadami wrodzonymi.