fbpx
Przejdź do treści

Czkawka u niemowląt – przypadek? Nie sądzę! Co na ten temat mówią naukowcy?

czkawka u niemowląt
Czkawka u niemowląt - ma swój cel!

Wielu świeżo upieczonych rodziców martwi się niemalże każdym zachowaniem czy odruchem dziecka. Jednym z nich może być tak często spotykana u maluchów czkawka – czy to normalne, że moje niemowlę ma ją tak często? Czy muszę iść z tym do lekarza? Okazuje się, że tylko spokój nas uratuje. Naukowcy podejrzewają, że czkawka u niemowląt ma na celu… naukę kontroli oddechu!

Czkawka pod lupą

Czkawka u niemowląt jest czymś zupełnie normalnym. Podobnie jak płacz, który jest jedynym sposobem komunikacji, jaki w tym wieku ma do dyspozycji mały człowiek. Nawiązując zaś do czkawki, dzieci zaczynają doświadczać jej już w dziewiątym tygodniu ciąży, kiedy są jeszcze w łonie matki. Wcześniaki mogą zaś czkać nawet przez 15 minut dziennie. Eksperci postanowili jednak przyjrzeć się bliżej temu zjawisku – do swoich badań zrekrutowali 217 dzieci, z czego 13 (w wieku od 30. do 42. tygodnia) okazało się mieć uporczywą czkawkę.

Jak powiedział dr Lorenzo Fabrizi, autor badania z University College London: „Jako dorośli obawiamy się, że jest to dla nich denerwujące i niepotrzebne, lecz te odkrycia sugerują, że może stać za tym cel. Chcąc zbadać, co dzieje się wtedy w mózgu niemowlaka, założono im na głowy elektrody i obserwowane wyzwalane w czasie czkawki fale mózgowe. Co dzięki temu odkryto?

Czkawka u niemowląt – cenna lekcja dla ciała

Aktywność wynikająca z czkawki może pomagać mózgowi dziecka w nauce monitorowania mięśni oddechowych, by w końcu można było kontrolować oddech, przesuwając przeponę w górę i w dół” – opisuje dr Fabrizi, którego słowa cytuje dailymail.

Na tego typu wnioski pozwoliły nie tylko wspomniane wyżej elektrody umieszczone na skórze głowy, lecz także czujnik na brzuchu każdego niemowlaka. Wykryto dzięki temu trzy fale mózgowe pojawiające się w korze mózgowej dziecka. Autorzy badania uważają, że pierwsze dwie pokazują detekcję fizycznych właściwości czkawki, jak na przykład to, z jakiego obszaru ciała ona pochodzi.

Są to cenne dla organizmu małego człowieka informacje, które zapewniają mu to, co jest niezbędne do kontrolowania oddechu. To zaś jest bardzo ważne w przeciągu całego naszego życia – pozwala uspokoić proces oddychania i tym samym spowolnić bicie serca w stresujących sytuacjach, zanurzyć się pod wodę czy nabrać dużo powietrza po wyczerpującym biegu. Jeśli więc Twoje dziecko ma właśnie czkawkę – super, jego mózg uczy się czegoś niezwykle ważnego!

Źródło: dailymail

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".