fbpx
Przejdź do treści

Częstochowa dopłaca do in vitro. Zainteresowanych jest więcej niż miejsc!

projekt ustawy o in vitro

W ciągu godziny wyczerpał się częstochowski limit na dopłaty do in vitro. Istnieje szansa, że miasto zwiększy pulę środków na dopłaty do leczenia niepłodnych par z Częstochowy.

Częstochowa  była pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło program dopłat do leczenia niepłodnych par metodą in vitro. Samorządowego wsparcia nie zmienił nawet ministerialny program refundacyjny. Nie dziwi więc, że do tej pory ani razu nie udało się wykorzystać pełnej puli środków przeznaczonych na dany rok. Sytuacja uległa diametralnej zmianie po wygaszeniu rządowego programu in vitro. Pomimo decyzji ministra miasto zdecydowało się z własnej kieszeni nadal finansowo wspierać niepłodne pary.

Wraz z końcem lutego w wydziale zdrowia częstochowskiego magistratu mogły się zgłaszać pary zainteresowane uzyskaniem pomocy w tym roku. Pula pieniędzy zapisanych w budżecie została zwiększona z 3 do 5 tys. złotych i gwarantuje dopłatę dla 15 par. – W godzinę mieliśmy komplet – w rozmowie z Gazetą Wyborczą mówi Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik miejskiego wydziału zdrowia. – Potem zgłosiło się jeszcze 10 par i wcale nie ma pewności, że to koniec. Zgłoszenie do programu nie jest jeszcze równoznaczne z tym, czy para faktycznie się do niego zakwalifikuje. Osoby te muszą spełnić wymogi formalne i medyczne.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!  

Magda Dubrawska

Źródło: Gazeta Wyborcza

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.