fbpx
Przejdź do treści

Czesi chcą zostać europejskimi pionierami przeszczepów macic!

Lekarze z czeskiego szpitala Institut Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM) i Uniwersyteckiego Szpitala Motol (FNM), jako pierwsi na świecie chcą podjąć się przeszczepu macicy wykorzystując organy martwych dawczyń.

Do tej pory pacjentki mogły otrzymywać przeszczepiać macice jedynie od żywych dawców. Na świecie wykonano 13 podobnych operacji.

Czeski zespół poszedł w ślady prof. Matsa Brannstroma i współpracowników dokonując przeszczepów macicy od żywych, spokrewnionych dawczyń u 10 pacjentek, a u 10 kolejnych narząd będzie pochodzić od zmarłych dawczyń wielonarządowych. Praski ośrodek jest drugim w Europie (po Goteborgu) pobierającym macice od żywych dawczyń i pierwszym przeszczepiającym macice ze zwłok. Należy podkreślić, iż jest to duży sukces, gdyż prof. Jiri Fronek wyprzedził swoich kolegów z bogatych krajów Europy zach. i to właśnie mały, niezbyt bogaty kraj dawnego Układu Warszawskiego zostaje europejską stolicą przeszczepu macicy ze zwłok – tłumaczy lek. Karina Sasin, redaktor naukowa Magazynu Chcemy Być Rodzicami.

Czesi pierwszego przeszczepu macicy dokonali 30 kwietnia. Pobierając narząd od 53-letniej kobiety, która przekazała go swojej 30-letniej córce. Pacjentka i dawczyni przeszły okres pooperacyjny bez komplikacji. Już po szczęściu dniach dawczynię, biorczyni opuściła szpital cztery dni później.

Przeszczep macicy dokonany przez profesorów Fronka i Chmela jest niewątpliwym sukcesem i potwierdzeniem, że nie tylko USA, Chiny i bogate kraje tzw. starej Unii” mają monopol na innowacyjność w medycynie. Czesi pokazali, że przeszło 25 lat transformacji ustrojowej można wykorzystać z dużym pożytkiem dla pacjentów i rozwoju nauki. Bazując na współpracy i doświadczeniu zespołu z Sahlgrenska Academy w Goteborgu, pracującego pod kierownictwem prof. Matsa Brannstroma, czescy transplantolodzy przeszczepili pacjentce z zespołem MRKH macicę jej matki. Jeśli rekonwalescencja pacjentki przebiegnie bez powikłań, po 9 miesiącach zostanie ona poddana procedurze uprzednio zweryfikowanych zarodków i ma szanse na ciążę i urodzenie dziecka z tej samej macicy, w której ona rozwijała się przed narodzinami. Jest to niebywałe osiągnięcie współczesnej medycyny, kiedy udało się pokonać kolejną przyczynę bezpłodności. Mam nadzieję, że i w Polsce pacjentki będą niedługo miały podobne szanse jak ich odpowiedniczki zza południowej (i północnej w Szwecji) granicy – dodaje Sasin.

W Polsce temat przeszczepów macic wciąż jest nowatorski i kontrowersyjny. W dn. 26-28 maja w warszawskim hotelu Ibis (ul. Ogrodowa 58) odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona temu zagadnieniu. Mamy zaszczyt być organizatorem tego przedsięwzięcia. O randze konferencji niech świadczy fakt, że uczestnictwo w niej daje lekarzom aż 18 punktów edukacyjnych.

Link do rejestracji dostępny tutaj: www.mrkhmeeting.com/pacjentki/rejestracja/ Serdecznie zapraszamy!

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.