fbpx
Przejdź do treści

„Czego pragną kobiety” – Daniel Bergner

Książka Daniela Bergnera na temat kobiecej seksualności wzbudziła wiele kontrowersji. Czy autorowi udało się obnażyć nasze sekrety i pragnienia przed światem?

Jeszcze nigdy żaden mężczyzna ani kobieta nie dali rady znaleźć na to pytanie odpowiedzi satysfakcjonującej i pełnej. Wielkie umysły od Wergiliusza po Einsteina poszukiwały choć cząstki prawdy. Czy udało im się dojść do sensownych wyników? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ każdy badacz zdaje się zapominać, że wrzucanie wszystkich kobiet do jednego worka, jest całkowicie bezsensowne. Dużym utrudnieniem może tu być również ograniczenie badaczy do męskiego grona. Powinniśmy być może wychodzić z założenia, że człowiek, który nie jest na co dzień rządzony estrogenem, nie będzie w stanie zrozumieć kogoś kto jest?

Najnowsza książka Daniela Bergnera pt: „Czego pragną kobiety” (Wydawnictwo Laurum) nieco obala powyższe założenie. Jej autor stara się przyjrzeć każdemu z aspektów kobiecej seksualności, obalając mit kobiety, która nie musi doznawać przyjemności, by być szczęśliwa. Krytykuje również archetyp kobiety powściągliwej jako obrazu kobiety idealnej. Wyciąga na wierzch wszystkie nasze ukryte pragnienia i emocje oraz fantazje. Momentami książka staje się wręcz perwersyjna i u osób bardziej wstydliwych może wywoływać okrzyki oburzenia lub po prostu rumieńce wstydu. Fakt, czytanie jej podczas jazdy autobusem może wywoływać uczucie dyskomfortu. Jednak podejście autora do kobiecych potrzeb i „dziwactw” jest zaskakujące. Nie krytykuje i nie ocenia. Kobiece fantazje jest w stanie uzasadnić w sposób naukowy i merytoryczny. Co najważniejsze jednak, nie posługuje się absolutami i abstrakcją. Przykładami zachowań seksualnych operuje za pomocą konkretnych zdarzeń. Mówi o żywych i istniejących ludziach, a nie bezimiennych obiektach dziwnych eksperymentów. „Czego pragną kobiety” warte jest przeczytania głównie ze względu na obiektywizm oraz swobodne podejście autora do omawianych przypadków. Pozwala na spojrzenie i myślenie o swojej seksualności w nieco inny sposób. Zdaje się tłumaczyć, że nie wszystko, co określone kulturowo i społecznie jako akceptowalne, musi być zgodne z naszymi emocjami oraz potrzebami. Tłumienie natomiast naturalnych potrzeb każdej z nas określa jako niezdrowe zarówno dla psychiki jak i dla ciała.

Zachęcamy do lektury książki „Czego pragną kobiety” – szczególnie w kobiecym gronie przy lampce wina!

Paulina Piziorska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.