fbpx
Przejdź do treści

Czego nie można jeść i pić w ciąży?

Nie wszystkie produkty spożywcze i napoje powinny być spożywane przez kobietę spodziewającą się dziecka – Czego nie można jeść i pić w ciąży

Ciąża to nie tylko wyjątkowy i magiczny czas w życiu kobiety, ale także okazja do zmiany trybu życia. Przyszła mama odżywia się nie tylko dla siebie, ale także dla maluszka.

Nie wszystkie produkty spożywcze i napoje powinny być spożywane przez kobietę spodziewającą się dziecka. Przeczytaj czego nie jeść i nie pić w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku. 

Czego nie można jeść w ciąży?

Zdrowe odżywianie to pojęcie często używane w odniesieniu do kobiety będącej w ciąży. Co dokładniej się pod nim kryje? Wydawać by się mogło, że lista produktów zakazanych w ciąży nie ma końca. Nieprawda! Niektóre z nich należy jedynie ograniczać, jednak z części należy w tym szczególnym okresie całkowicie zrezygnować.

·      Surowe mięso, surowe ryby, surowe jajko, niepasteryzowane mleko

O tym, że w ciąży nie powinno spożywać się surowego mięsa, surowych ryb i surowego jajka, wie chyba każda kobieta. Dla pewności jednak przypominamy.

Istnieje pewne ryzyko, że w powyższych produktach znajdują się pałeczki bakterii, które grożą zachorowaniem na salmonellę, toksoplazmozę czy listerozę. Zdecydowanie należy również uważać na sery produkowane z niepasteryzowanego mleka. Sery pleśniowe czy serki brie dostępne w supermarketach są zupełnie bezpieczne.

·      Wątróbka

Mimo iż wątróbka jest zdrowa i zawiera dużą ilość żelaza, kobiety spodziewające się dziecka powinny z niej zrezygnować ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy A. Przedawkowanie witaminy A może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

·      Produkty wysoko przetworzone

Z diety kobiety ciężarnej należy całkowicie wyeliminować produkty wysoko przetworzone. Rezygnacja z żywności poddanej wysokiej obróbce przemysłowej, na rzecz własnoręcznie przygotowanych posiłków, z całą pewnością przyniesie wiele korzyści matce i dziecku.

·      Słodziki

Spożywanie słodzików w ciąży to temat wciąż kontrowersyjny. Coraz częściej pojawiają się informacje o niekorzystnym wpływie słodzików na zdrowie. 

·      Niektóre owoce 

Kolejnym spornym produktem są niektóre owoce, które dla większości są smacznym i zdrowym smakołykiem. Jerzyny czy jagody prosto z leśnego krzaczka – pycha!

Nie zapominajmy jednak, że w lesie mieszkają zwierzęta mogące być nosicielami tasiemca bąblowcowego będącego groźnym pasożytem. Jedno jest pewne – przed zjedzeniem wszystkie owoce i warzywa należy dokładnie umyć! 

Czego nie można pić w ciąży?

·      Zioła

Kobieta spodziewająca się dziecka, powinna zwracać szczególną uwagę nie tylko na to co je, ale także na to co pije. Z ziołami lepiej nie eksperymentować. Większość ziół nie zostało jeszcze przebadanych i nie do końca wiadomo, które z nich mogą zaszkodzić dziecku.

·      Kawa 

Niektórzy twierdzą, że w ciąży należy całkowicie zrezygnować z picia kawy. Zdania w tym przypadku są podzielone. Niewielkie ilości ukrytej w kawie kofeiny, mającej właściwości pobudzające, nie są szkodliwe.

Nie zapominajmy jednak, że substancja ta znajduje się także w herbacie, napojach energetycznych, czekoladzie, deserach kawowych. Warto pamiętać, że kofeina zmniejsza przyswajanie żelaza i wypłukuje z organizmu magnez.

·      Napoje energetyczne

Nikt chyba nie ma co do tego żadnej wątpliwości, że napoje energetyczne w ciąży są zakazane! Substancje o działaniu pobudzającym mogą mieć zły wpływ na rozwój płodu. 

·      Alkohol

Nie istnieją żadne badania, które określałyby konkretną, bezpieczną granicę spożycia alkoholu w ciąży. Dlatego też kobiety ciężarne powinny z niego całkowicie zrezygnować!

Ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu jest zdecydowanie większe w przypadku gdy kobieta spożywa dużą ilość alkoholu niż gdy okazjonalnie wypije łyk czerwonego wina. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.