fbpx
Przejdź do treści

Dieta bogata w cynk wspomaga męską płodność

Dieta bogata w cynk wspomaga męską płodność
O wysoki poziom cynku w organizmie przyszłego taty można zadbać stosując odpowiednią dietę. – fot.Fotolia

Zrównoważona dieta dla płodności dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Cynk jest jednym z tych mikroelementów, które mają szczególne znaczenie w procesie tworzenia spermy. Warto zadbać o jego odpowiednią ilość w diecie przyszłego taty.

Produkcja testosteronu

Syntezę testosteronu reguluje układ znany jako oś podwzgórze-przysadka-gonada. Podwzgórze wytwarza gonadoliberynę, która stymuluje przysadkę do uwalniania gonadotropin. Te ostatnie, kiedy znajdują się już w krwiobiegu, docierają do jąder i stymulują je do produkcji plemników i testosteronu. Cynk aktywuje enzymy, które pobudzają syntezę testosteronu i blokuje uwalnianie enzymów, które odpowiadają za metabolizm testosteronu czyli prowadzą do zmniejszenia jego poziomu.

Suplementacja

Na rynku dostępne są suplementy diety skierowane do mężczyzn starających się o dziecko, na przykład FertilMan plus, Parenton lub Pro Men Płodność, które dodatkowo zawierają ważny dla przyszłych ojców selen oraz inne witaminy i minerały.

Naturalne źródła cynku

O wysoki poziom cynku w organizmie przyszłego taty można zadbać stosując odpowiednią dietę. Źródłem tego minerału są: mięso kurczaka, tofu, pestki dyni, nasiona konopii, soczewica, produkty pełnoziarniste. Dzienne zapotrzebowanie na cynk szacuje się na poziomie 30 mg.

Niedobory cynku u mężczyzny

Skutki niedoboru cynku to nie tylko niższy poziom testosteronu, czy gorszej jakości nasienie. Niedobór cynku może prowadzić do nieprawidłowego wzrostu i podziału komórek. Cynk wpływa także na jakość spermy. Zaobserwowano istotną korelację między poziomem cynku w nasieniu a wszystkimi istotnymi parametrami, które bierze się pod uwagę w trakcie badania nasienia (seminogramie): koncentracją, ruchliwością, żywotnością. Niedobór cynku upośledza prawidłowe funkcje nasienia i zaburzają płodność. Naukowcy z zespołu dr. Taravati potwierdzili zależność między niskim poziomem cynku a występowaniem astenospermii – obecności niepełnowartościowych plemników w nasieniu.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka, redaktorka prowadząca Magazyn ChBR. Po godzinach trenuje Roller Derby, fotografuje i opiekuje się kotami.