fbpx
Przejdź do treści

Ćwiczenia w ciąży mogą pomóc złagodzić negatywne skutki otyłości rodzicielskiej u dzieci – tak dowodzą najnowsze badania

otyłość w ciąży
fot. 123rf.com

Najnowsze badania przeprowadzone na myszach sugerują, że ćwiczenia w ciąży mogą zapobiegać rozwojowi problemów zdrowotnych związanych z otyłością rodziców u dzieci – zwłaszcza u chłopców.

Otyłość w ciąży

Otyłość w ciąży zwiększa ryzyko, że dzieci otyłych mam w późniejszym życiu będą zmagały z zaburzeniami metabolicznymi – przykładowo cukrzycą. Wykazano, że ćwiczenia w ciąży mają korzystny wpływ, poprawiają wyniki i prowadzą do urodzenia zdrowego maluszka. Jednak mniej wiadomo na temat tego, czy aktywność fizyczna podczas ciąży może poprawić zdrowie metaboliczne i zmniejszyć ryzyko negatywnych zmian w ekspresji genów następnego pokolenia ze względu na zdrowie lub styl życia rodziców.

Jak wyglądało badanie?

Naukowcy równolegle przeprowadzili dwa badania, w których sprawdzali wpływ otyłości matczynej i ojcowskiej na zdrowie metaboliczne potomstwa i ekspresję genów w mięśniach szkieletowych. Dorosłe myszy karmione były produktami wysokotłuszczowymi, co miało na celu doprowadzenie do otyłości lub normalną karmą dla gryzoni – przez sześć tygodni przed kryciem. Niektóre matki myszy miały dostęp do koła do ćwiczeń podczas ciąży, a inne nie.

Potomstwo, które zaowocowało, należało do jednej z następujących kategorii:

  • od otyłych matek ćwiczących w ciąży i chudych ojców,
  • od otyłych matek, które nie ćwiczyły w ciąży i chudych ojców,
  • od otyłych ojców i chudych matek, które ćwiczyły w czasie ciąży oraz
  • od otyłych ojców i szczupłych matek, które nie ćwiczyły w czasie ciąży.

Grupy doświadczalne porównano z grupą kontrolną potomstwa, w której oboje rodzice byli szczupli.

Co się okazało?

Zarówno potomstwo płci męskiej, jak i żeńskiej otyłych matek myszy odniosło korzyści z ćwiczeń matek, ale samce wykazywały większą poprawę niż samice. Ćwiczenia matczyne zrównoważyły również zmienioną ekspresję genów, która wystąpiła u myszy obu płci z otyłych matek. Kilka dotkniętych genów obejmuje te, które odgrywają rolę w regulacji odporności i metabolizmie tłuszczów.

Zdaniem autorów badania:

„Matczyna otyłość jest silniejsza niż ojcowska otyłość w predysponowaniu potomstwa, zwłaszcza męskiego potomstwa, do zaburzeń metabolicznych w wieku dorosłym, a ćwiczenia wykonywane przez matkę podczas ciąży miały pozytywny wpływ tylko na potomstwo płci męskiej i żeńskiej.”

Należy jednak pamiętać, że przed podjęciem jakichkolwiek ćwiczeń w ciąży należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który wykluczy obecność ewentualnych przeciwwskazań.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.