Nie od dzisiaj wiadomo, że ciąża i poród to olbrzymi wysiłek dla całego ciała i warto wzmocnić je ćwiczeniami. Najnowsze badania naukowe wskazują również, że treningi kobiety w ciąży mogą znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy i innych chorób metabolicznych w późniejszym okresie życia przyszłego dziecka.
Ćwiczenia w ciąży – potencjał na wiele lat
Badanie przeprowadzone na myszach laboratoryjnych wykazało, że ćwiczenia wykonywane przez matkę w czasie ciąży, zapobiegały przenoszeniu chorób metabolicznych z otyłego rodzica – matki lub ojca – na dziecko. Jeśli odkrycie to potwierdzi się u ludzi, będzie miało olbrzymie znaczenie w pomaganiu ciężarnym w zapewnieniu ich dzieciom jak najzdrowszego życia – donoszą naukowcy z University of Virginia School of Medicine.
„Wiadomo, że większość chorób przewlekłych, o których dziś mówimy, ma pochodzenie płodowe. Oznacza to, że zły stan zdrowia rodziców przed ciążą i w jej trakcie ma negatywne konsekwencje dla dziecka, potencjalnie poprzez chemiczną modyfikację genów” – mówi badacz Zhen Yan z University of Virginia School of Medicine.
„Zainspirowały nas nasze poprzednie badania na myszach, które sugerowały, że regularne ćwiczenia aerobowe otyłej matki przed ciążą i w jej trakcie mogą chronić dziecko przed wczesnym wystąpieniem cukrzycy” – dodaje.
Ćwiczenia kluczowe
Ponieważ większość badań tego typu prowadzonych na myszach potwierdza się w przypadku ludzi, można oczekiwać podobnych rezultatów. Najnowsze badania sugerują, że korzyści z ćwiczeń matki mogą utrzymywać się przez całe życie dziecka.
Działanie to ma też niestety drugą stronę – jeśli tryb życia przyszłych matek nie jest zbyt zdrowy, to także odbija się na dziecku. W szczególności u potomstwa płci męskiej – jeśli matka prowadziła siedzący tryb życia i była na diecie wysokotłuszczowej – było znacznie większe prawdopodobieństwo wystąpienia wysokiego poziomu cukru we krwi i innych problemów metabolicznych w wieku dorosłym.
Trend ten da się jednak zmienić właśnie poprzez ćwiczenia fizyczne. Ustalono bowiem, że ćwiczenia matki w ciąży całkowicie zablokowały negatywny wpływ otyłości matki lub ojca na potomstwo. Sprawa z pewnością wymaga dalszych badań. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto trenować podczas „stanu błogosławionego”. Poniżej znajdziesz jeden z naszych artykułów poświęcony właśnie ćwiczeniom dla ciężarnych:
Źródło: sciencedaily.com
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!