fbpx
Przejdź do treści

Cukrzyca ciążowa – czy wiesz, że zmiany w diecie i ćwiczenia mogą zmodyfikować DNA dziecka?

cukrzyca ciążowa
fot. 123rf.com

U kobiet w ciąży sposób odżywiania i aktywność fizyczna są szczególnie ważne – wpływają nie tylko na nie, lecz również na płód. Badania naukowców z University of Southampton i King’s College London przyjrzeli się obu tym elementom w odniesieniu do ciężarnych z otyłością, u których rozwinęła się cukrzyca ciążowa.

Cukrzyca ciążowa pod lupą

Cukrzyca ciążowa niesie ze sobą poważne zagrożenia. Jak pisaliśmy na naszym portalu, może być przyczyną przedwczesnego porodu, a nawet wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Co więcej, zwiększa też ryzyko chorób metabolicznych w późniejszym życiu nienarodzonego jeszcze dziecka.

„Sugeruje się, że wysoki poziom glukozy u matek z cukrzycą ciążową wywołuje zmiany epigenetyczne u rozwijającego się płodu (chemiczne modyfikacje schematu genetycznego płodu odpowiadające za aktywność genów), co prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych dla dziecka” – wyjaśnia News Medical.

Jest to bardzo ważne, gdy patrzymy na wzrost otyłości w całej zachodniej populacji. Wraz z nią wzrasta też ilość przypadków opisanej tu cukrzycy ciążowej – pojawia się ona coraz częściej. Szacuje się, że obecnie dotyczy około 4-7 proc. ciężarnych.

By wiedzieć, co i jak – zmiana diety i ćwiczenia

Badacze przyjrzeli się w tym kontekście ponad 550 ciężarnym, których dotyczyła otyłość, a także ich dzieciom. Pod uwagę wzięto również występowanie lub brak cukrzycy ciążowej.

Zaobserwowano, że kobiety, które otrzymały wsparcie w zmianie diety, a także zwiększyły swoją aktywność fizyczną, były zdrowsze niż te, które nie wprowadziły żadnych ulepszeń w stylu życia. Zapewne nie jest to wielkim zaskoczeniem – jednak to nie wszystko! Okazało się też, że skutkiem zmian u ciężarnych są modyfikacje DNA ich dzieci. Przyjrzano się m.in. poziomowi i wzorowi metylacji DNA, czyli głównego mechanizmu epigenetycznego, który kontroluje aktywność genów.

„Wyniki pokazały, że cukrzyca ciążowa i wysoki poziom glukozy u matek były powiązane ze zmianami w poziomie i wzorcu funkcjonalnej modyfikacji DNA niemowląt. Co więcej, odkryli, że interwencja dietetyczna i ćwiczenia fizyczne znacznie zmniejszyły u niemowląt owe zmiany metylacyjne, które związane były właśnie z cukrzycą ciążową matek.”

Na zmiany nigdy nie jest za późno!

Jak powiedziała Jane Brewin, dyrektorka organizacji zajmującej się badaniami w obszarze zdrowia: „Otyłość w ciąży może mieć negatywny wpływ przez całe życie matki, jak i dziecka – jedną z najlepszych rzeczy, jakie mogą zrobić mamy, jest poprawa swojego zdrowia jeszcze przed zajściem w ciążę, włączając w to masę ciała. To badanie pokazuje jednak, że mamy z nadwagą i ich dzieci wciąż mogą odnieść korzyści z zastosowania zdrowej diety w czasie ciąży. Wszystkie przyszłe mamy potrzebują dostępu do porad dotyczących zdrowego odżywiania, a te z nadwagą powinny otrzymać nieoceniające, praktyczne wsparcie i zachętę do zdrowego odżywiania się w czasie ciąży”.

Warto szczególnie podkreślić jedno ze wspomnianych wyżej słów: „nieoceniające”. Otyłość często postrzegana jest stereotypowo. Prowadzić to może do przykrych komentarzy, braku empatycznego spojrzenia na człowieka, a także przykrych osądów. Cóż, tego typu podejście zdecydowanie nie pomaga, a wsparcie w walce o zdrowie jest szalenie ważne – nie bójmy się po nie sięgać, ale też nie ograniczajmy się w jego dawaniu.

Źródła: News Medical / University of Southampton

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".