fbpx
Przejdź do treści

Cud uważności

Można dobrze i spokojnie żyć. W naszym zabieganym świecie to bardzo ważne. Jak się tego nauczyć – radzi buddyjski mnich Thích Nhất Hạnh.

Niech cię nie zrazi tytuł – ta książeczka może być pouczającym poradnikiem nie tylko dla  kogoś, kto szuka wsparcia w duchowości Wschodu, lecz także dla kogoś, kto o zen i medytacji ma nikłe pojęcie. Znajdziesz w niej nie tylko sutry i proste sposoby na to, jak zyskać wewnętrzną równowagę dzięki zagłębieniu się w myślach w pozycji pełnego lotosu, lecz także dowiesz się, jak przeżywać swojego życie w pełni, tu i teraz. To rzadka, a bardzo  ważna umiejętność w naszym zabieganym świecie.

Od czego zacząć? Sprawić, by wszystko, co robimy, stało się rytuałem. Nawet zmywanie naczyń. Uśmiechasz się? Ja też się na początku uśmiechnęłam… ale tkwi w tym głęboka mądrość. Robiąc coś, wciąż wybiegamy myślami do przodu, wciąż gonimy za uciekającym czasem. W trakcie śniadania już jesteśmy myślami w drodze do pracy, a podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak mycie naczyń własnie, martwimy się dziesiątkami różnych spraw. A wystarczy skupić się na właśnie wykonywanej czynności, choćby była prozaiczna. Dzięki temu przeżywamy swoje codzienne życie dokładnie w momencie, w którym się ono dzieje i wydarza. Bo tak naprawdę tylko o tę chwilę obecną chodzi. Gdy wybiegamy wciąż myślami w przód i w tył, tak naprawdę nie przeżywamy świadomie życia. Prześlizgujemy się jedynie przez nie. Pisze o tym Thích Nhất Hạnh:

„Jeśli nie potrafisz znaleźć przyjemności w spokoju tej właśnie chwili – gdy siedzisz, wtedy i przyszłość przepłynie obok ciebie jak rzeka, której biegu nie jesteś w stanie powstrzymać. Nie będziesz zdolny do przeżywania jej, gdy stanie się teraźniejszością. Radość i spokój są możliwe właśnie w tej godzinie, kiedy siedzisz. Jeśli nie możesz znaleźć ich tutaj, to nie znajdziesz ich nigdzie. Nie biegnij za myślami jak cień za swym źródłem. Nie goń myśli. Znajdź radość i spokój właśnie w tej chwili – teraz”.

Thích Nhất Hạnh, pochodzący z Wietnamu buddyjski mnich i mistrz zen mieszkający obecnie we Francji, radzi, by zatrzymać się w tym pędzie. Na końcu książki znajdziemy sporo ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych, od najprostszych, które mogą wykonywać  nowicjusze, do bardziej zaawansowanych. Są też bardzo ciekawe przypowieści i anegdoty, dzięki którym łatwiej zrozumiemy, na czym polega zen, oraz spojrzymy na świat, swoje problemy – i siebie samego – z dystansem, a zarazem z zupełnie innej, zaskakującej strony.

Thích Nhất Hạnh
„Cud uważności. Zen w sztuce codziennego życia. Prosty podręcznik medytacji”
wydawnictwo Czarna Owca
Warszawa 2007

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.