fbpx
Przejdź do treści

COVID-19 w ciąży – dowiadujemy się coraz więcej! Co tym razem przekazują nam badania?

covid-19 w ciąży

Przeprowadzone badania dowodzą, że zakażenie COVID-19 w ciąży nie zwiększa ryzyka urodzenia martwego dziecka ani wcześniejszej śmierci noworodka. Badanie, w którym udział wzięło 4000 ciężarnych (które podejrzewały lub u których potwierdzono zakażenie COVID-19) wykazało jednak, że były one bardziej narażone na przedwczesny poród.

Zakażenie COVID-19 w ciąży

W badaniach prowadzonych przez naukowców z Imperial College w Londynie i opublikowanych w czasopiśmie Ultrasound in Obstetrics and Gynecology wykorzystano dane z Wielkiej Brytanii i USA. Wszystkie kobiety rodziły od stycznia do sierpnia 2020 roku. Badania wykazały, że żadne dziecko nie zmarło z powodu COVID-19. Nie odnotowano również wzrostu ryzyka urodzenia martwego dziecka ani takiego o niskiej masie urodzeniowej. Jednak zarówno dane z Wielkiej Brytanii, jak i ze Stanów Zjednoczonych, sugerują wyższe ryzyko porodu przedwczesnego, który definiowany jest jako poród przed ukończeniem 37 tygodnia.

Zgodnie z danymi z Wielkiej Brytanii 12 proc. kobiet z podejrzeniem lub potwierdzonym COVID-19 urodziło przedwcześnie. Z kolei według danych z USA  kobiet tych było 15,7 proc.

„Odkrycie, że zakażenie COVID-19 nie zwiększa ryzyka urodzenia martwego dziecka lub śmierci dziecka jest uspokajające” – mówi Profesor Christoph Lees, jeden z autorów badania.

Jak mówi współautor, dr Ed Mullins: „Przeprowadzone badanie wspiera priorytetyzację szczepień kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę oraz istniejące środki chroniące kobiety w ciąży przed zakażeniem, w celu ograniczenia porodów przedwczesnych.”

Odsetek dzieci urodzonych przez matki z potwierdzonym COVID-19, które następnie uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 wyniósł 2 proc. w badaniu w Wielkiej Brytanii i 1,8 proc. w USA.

Większość kobiet biorących udział w badaniu nie miała chorób współistniejących, takich jak cukrzyca lub schorzenia układu oddechowego. Z pośród kobiet biorących udział w badaniu w Wielkiej Brytanii osiem zmarło, podczas gdy w USA zmarły cztery.

Zespół badawczy twierdzi, że chociaż wskaźniki śmiertelności są wyższe niż oczekiwane w przypadku kobiet rodzących, są podobne do oczekiwanych wskaźników zgonów wśród dorosłych z potwierdzoną infekcją COVID-19. Sugeruje to, że kobiety w ciąży nie są bardziej narażone na śmierć z powodu COVID-19 niż kobiety niebędące w ciąży.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.