fbpx
Przejdź do treści

COVID-19 nie zwiększa ryzyka przedwczesnego porodu? 

pandemia a ciąża
Fot. 123rf

Badania kanadyjskich medyków potwierdzają, że zarażenie się tzw. koronawirusem nie zwiększa ryzyka poronienia ani przedwczesnego porodu. Praca została opublikowana na łamach „Canadian Medical Association Journal”.  

Podczas pandemii COVID-19 pojawiły się sprzeczne raporty dotyczące wskaźników urodzeń przedwczesnych i urodzeń martwych. Większość z tych raportów nie uwzględniała naturalnej zmienności tych wskaźników. Celem badania było oszacowanie różnic w odsetku urodzeń przedwczesnych i urodzeń martwych przed i podczas pandemii COVID-19 w Ontario w Kanadzie. 

COVID-19 nie wpływa na płodność? 

Kanadyjczycy przeprowadzili retrospektywne badanie kohortowe, korzystając z połączonych, administracyjnych baz danych dotyczących zdrowia populacji kobiet ciężarnych rodzących w dowolnym szpitalu w Ontario w okresie od lipca 2002 r. do grudnia 2020 r. Obliczono odsetek porodów przedwczesnych i martwych urodzeń. Naukowcy ocenili poród przedwczesny w 22-28, 29-32 i 33-36 tygodniu ciąży oraz porody martwe w ciąży o czasie i przedwcześnie. Na koniec porównano okresy przed i podczas trwania pandemii koronawirusa. 

Nie stwierdziliśmy żadnych ważnych zmian w odsetku porodów przedwczesnych lub urodzeń martwych podczas pandemii, co jest bardzo uspokajające – wyjaśnia dr Prakesh Shah, autor publikacji. – Okazało się, że w pewnych rejonach niektóre ograniczenia pandemiczne wydają się mieć wręcz korzystny wpływ na ww. zjawiska, a w innych przynoszą odwrotny skutek. Ogólny bilans wynosi jednak zero. – dodaje.  

Okazuje się, że COVID-19 przy natężeniu z 2020 roku nie jest groźny dla kobiet w ciąży. Od stycznia do grudnia 2020 r. współczynnik martwych urodzeń wyniósł 0,53%, co nie różni się od okresów pozaepidemicznych. Nie znaleziono żadnych specjalnych różnic przyczynowych dla podgrup urodzonych przedwcześnie lub urodzonych martwo. Nie wykazano również żadnych zmian w nachyleniu ani luki między okresami przed pandemią i podczas jej trwania przy użyciu przerywanych analiz szeregów czasowych. 

Badanie wykazało również zmniejszoną nieznacznie liczbę porodów przedwczesnych. Według naukowców przyczyny zmniejszenia liczby porodów przedwczesnych obejmowały: zmniejszenie aktywności fizycznej w czasie ciąży, zmniejszenie stresu związanego z równowagą między życiem zawodowym a prywatnym, mniejszą ekspozycję na infekcje oraz mniejszą liczbę interwencji medycznych.  

Źródło: https://www.cmaj.ca/content/193/30/E1164  

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.