fbpx
Przejdź do treści

Jak COVID-19 wpłynął na nasze zachowania seksualne?

seks covid sex covid-19 pandemia koronawirus badania
Foto: Unsplash

Nowe badanie opublikowane w The Journal of Sexual Medicine ocenia wpływ pandemii koronawirusa na zachowania seksualne ludzi w Stanach Zjednoczonych. Wyniki są bardzo interesujące.  

Badanie opiera się na przekrojowej ankiecie internetowej przeprowadzonej w październiku 2020 r. Celem było poznanie różnych zachowań seksualnych partnerów i osób samotnych, funkcjonowaniem i satysfakcją seksualną, satysfakcją ze związku i przemocą ze strony partnera. 

Pandemia niszczy seks? 

Eksperci ds. zdrowia seksualnego są zaniepokojeni negatywnymi skutkami, jakie pandemia może mieć na tę część życia. Rośnie obawa o nasilenie dysfunkcji seksualnych i konfliktów w związku. Oprócz, potencjalnie ograniczonego dostępu do opieki seksualnej, konflikt w związku może również potencjalnie zwiększać przemoc intymną ze strony partnera. Zdrowie seksualne jest niezbędne dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, dlatego reakcja zdrowia publicznego na globalną pandemię wymaga również zwrócenia uwagi na zdrowie seksualne.

Obawy ekspertów ds. zdrowia seksualnego zostały poparte wstępnymi dowodami. Badanie ogólnokrajowe w Stanach Zjednoczonych wykazało, że 34% osób w związku zgłosiło konflikt w związku z powodu COVID-19. Inne badania z USA sugerowały dodatkowe zmiany w zrachowaniach seksualnych, takie jak zmniejszenie częstości przypadkowego seksu, zwiększone korzystanie z pornografii i sekstingu lub cyberseks.  

Spadek przyjemności seksualnej  

W badaniu wzięło udział 1051 uczestników z całych Stanów Zjednoczonych zrekrutowanych z platformy Amazon Mechanical Turk (Mturk). Uczestnicy musieli retrospektywnie odpowiedzieć na pytania związane z

  • częstotliwością seksu,
  • satysfakcją seksualną i romantyczną,
  • przemocą seksualną i fizyczną,
  • danymi demograficznymi,
  • używaniem substancji,
  • informacjami o ekspozycji na COVID-19,
  • objawami depresji.

Wszystkim uczestnikom zadano również pięć pytań w celu sprawdzenia uwagi podczas wypełniania kwestionariusza. Do porównania danych przed i po rozpoczęciu pandemii COVID-19 zastosowano analizy statystyczne.  

Osoby będące w stałych związkach romantycznych rzadziej w trakcie pandemii uprawiały seks. Wiemy też, że niecała połowa uczestników, którzy kontaktowali się z przypadkowymi partnerami seksualnymi przed wybuchem pandemii, całkowicie zaprzestała tego zachowania po rozpoczęciu pandemii. Zaobserwowano również, że odkrywanie nowych aktywności seksualnych jak cyberseks podczas pandemii chroniło przed negatywnym wpływem na satysfakcję seksualną. Niepokoi natomiast rzadsze pożycie i nieznaczny spadek satysfakcji w małżeństwie.  

Wiadomo też, że pandemia COVID-19 może w dłuższej perspektywie wpłynąć na wskaźnik urodzeń, zachowania seksualne po pandemii i zdrowie psychiczne. Dlatego przyszłe badania powinny proponować sposoby minimalizacji negatywnych skutków.  

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.