fbpx
Przejdź do treści

Covid-19 a ciąże. Ile osób zrezygnowało z potomstwa? 

COVID-19 a ciąże, rezygnacja z potomstwa
Foto: Marcin Jozwiak, Unsplash

Pandemia koronawirusa zmieniła cały świat, jak i plany jednostek. Nowe badania pokazują, że jedna trzecia kobiet, które myślały o zajściu w ciążę, podczas pandemii COVID-19 porzuciła ten pomysł, a połowa, które aktywnie próbowały, przestała.

Badanie przeprowadzone na zróżnicowanej grupie matek z Nowego Jorku dostarcza wglądu w to, jak zmieniły się plany matek, które już mają dzieci. Inne badania dotyczyły posiadania pierwszego dziecka i wyniki są niemalże identyczne. Czyżby kobiety zrezygnowały z planów powiększenia rodziny

Przez pandemię będzie mniej dzieci 

New York Grossman School of Medicine przebadało 1179 kobiet, które planowały ponowną ciążę. Średnia wieku matek wynosiła 32 lata, a każda z nich miała jedno dziecko w wieku poniżej 3 i pół roku. Celem badania, przeprowadzonego w okresie czterech miesięcy od kwietnia do sierpnia 2020 r., kiedy to Nowy Jork był epicentrum wybuchu epidemii w USA, było ustalenie, czy zamiary kobiet dotyczące ciąży zmieniły się od początku pandemii. Kwestionariusz był dostępny w języku angielskim, hiszpańskim i mandaryńskim.  

Prawie połowa kobiet przestała aktywnie próbować zajść w ciążę, a ponad jedna trzecia, która myślała o zajściu w ciążę w ciągu najbliższych sześciu do dwunastu miesięcy, porzuciła ten pomysł. Jako przyczyny swojej decyzji kobiety podawały zwiększony stres i niepewność finansową. Szkolnictwo internetowe i niewystarczająca opieka nad dziećmi również przyczyniły się do opóźnienia lub zmniejszenia liczby pożądanych dzieci, zwłaszcza wśród kobiet czarnoskórych i Latynosek o niższych dochodach.  

Wśród tych, które przestały próbować zajść w ciążę, mniej niż połowa nie spodziewała się spróbować po zakończeniu pandemii. Autorzy badania twierdzą więc, że porzucenie planów ciążowych z powodu pandemii prawdopodobnie przyczyni się do spadku liczby urodzeń. Co istotne, pod koniec 2020 r. The Brookings Institute wyciągnął niemal identyczny wniosek. Naukowcy przewidzieli wówczas od 300 000 do 500 000 mniej urodzeń w USA w 2021 roku.   

Badania przeprowadzone w innych krajach mniej więcej w tym samym okresie przyniosły podobne wnioski. We Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii COVID-19 spowodował, że ludzie zmienili swoje plany dotyczące powiększenia rodziny. Widać to szczególnie we Włoszech, kraju o zwiększonej liczbie przypadków COVID-19 na początku pandemii. Badanie dotyczyło pragnienia rodzicielstwa wśród mężczyzn i kobiet w wieku rozrodczym. Wśród par, które planowały mieć dziecko przed pandemią, 37 procent porzuciło ten pomysł z powodu obaw o gospodarkę i możliwy wpływ COVID-19 na ciążę. Podobnie badania w Szanghaju wykazały, że trzy na dziesięć par w wieku rozrodczym, które początkowo wskazywały, że zamierzają zajść w ciążę, zmieniły zdanie po wybuchu COVID-19. 

Bogatsi i starsi nie rezygnują z dzieci 

Nie wszyscy jednak zmienili zdanie. Warto zauważyć, że „starsze” kobiety częściej trzymały się swoich zamiarów związanych z ciążą, co widać w badaniach włoskich i nowojorskich. Naukowcy przeprowadzający ankiety w Nowym Jorku odkryli, że osoby białe o wysokich dochodach i dobrze wykształcone częściej rozważały zajście w ciążę.  

To odkrycie jest zbieżne z innymi dowodami sugerującymi, że osoby posiadające zabezpieczenia finansowe nadal aktywnie planują ciążę pomimo pandemii, najwyraźniej w obszarze wspomaganego rozrodu.  

– podają autorzy badania z New York Grossman School of Medicine.  

Dla części kobiet czekanie może oznaczać, że nie będą w stanie zajść w ciążę z wykorzystaniem własnych komórek jajowych. Związane z pandemią spadki zamiarów zajścia w ciążę w krajach rozwiniętych przypominają to, co zaobserwowano podczas Wielkiej Recesji w 2008 roku. Wskaźniki urodzeń spadają w bogatych krajach rozwiniętych na całym świecie, a pandemia niewątpliwie przyspieszy ten spadek. Pamiętajmy, że w przypadku zaszczepionej ciężarnej, ewentualne zarażenie koronawirusem nie powinno mieć wpływu na przyszłe dziecko.

Źródło: Psychology Today

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.