fbpx
Przejdź do treści

Coach czy psychoterapeuta – kto lepiej pomoże Ci się zmienić?

Należy pamiętać, że wspólnym źródłem z którego czerpią specjaliści jest psychologia – fot. 123rf

Wraz z nadejściem nowego roku, nadchodzą często zmiany. Staramy sami się zmienić lub zmienić coś w naszym życiu. Presja zmian jest tak ogromna, że czasami bez żadnej refleksji zaczynamy wprowadzać modyfikacje, na które tak naprawdę nie byliśmy gotowi. Ile razy słyszeliśmy zdanie nowy rok, nowa/nowy ja? A później, gdy coś się nie uda pojawia się rozczarowanie, smutek i żal bo znowu mi nie wyszło, znowu nie dałam/dałem rady. Pogarsza się wtedy nasze samopoczucie i wracamy z powrotem do miejsca, w którym zaczynaliśmy.

Rozpoczynając proces zmian warto jest się zastanowić – co tak naprawdę chcę zmienić w swoim życiu? W jaki sposób mogę tego dokonać? I czy do wprowadzenia i osiągnięcia zmian potrzebuję pomocy specjalisty?

Rynek dostarcza nam cały wachlarz ofert, dzięki którym możemy skorzystać z pomocy eksperta. Ten artykuł przybliży czytelnikowi na czym polega praca psychoterapeuty oraz coacha. Jakie są różnice oraz podobieństwa? I dla jakich osób skierowana jest ich praca?

Coaching czy psychoterapia?

Na samym początku warto zaznaczyć, że psychoterapeuta oraz coach mają na celu dobro klienta, który zwróci się do nich o pomoc. Należy pamiętać, że wspólnym źródłem z którego czerpią specjaliści jest psychologia. To ona jest wspólnym mianownikiem ich pracy.

W pracy coacha najistotniejszym zadaniem jest towarzyszenie klientowi w drodze do osiągnięcia wyznaczonego celu. Osoba, która decyduje się rozpocząć pracę z coachem posiada swoje zasoby, które potrafi wykorzystać. Doświadczenie zdobyte w przeszłości jest kapitałem i podwaliną do budowania przyszłości. Klient skupia się na realizacji tego co zostało wyznaczone przez niego, a coach towarzyszy mu w tym – jest jego przewodnikiem. Jego rolą jest zadawanie pytań, które mają pobudzić w kliencie poszukiwanie rozwiązań oraz odpowiedzi. Rola coacha jest istotna w rozwoju osobistym oraz zawodowym. Coach pomaga poszerzać horyzonty własnego potencjału, pokazuje jak wyznaczać cele oraz realizować założone plany. Warto również zaznaczyć, że coach pracuje z klientem, który poszukuje indywidualnej drogi rozwoju, szuka możliwości zmiany, chce zwiększyć własną motywację, realizując przy tym wyznaczone założenia.

W zależności od nurtu w jakim pracuje dany psychoterapeuta jego praca skupia się na rozwiązaniu problemów, które znacząco obniżają dobrostan psychiczny danej osoby. Często trudności z którymi zgłasza się klient mają głęboko zakorzenione fundamenty w przeszłości. I w tej części życia klienta pracuje psychoterapeuta. Jego praca skoncentrowana jest na poprawie samopoczucia w teraźniejszości. Osoby, które zgłaszają się po pomoc do psychoterapeuty mają często obniżony nastrój, znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, mają zaburzenia osobowości lub stwierdzono u nich choroby psychiczne. Psychoterapeuta dąży w swojej pracy do osiągnięcia poprawy jakości życia pacjenta. Stara się doprowadzić do stabilności emocjonalnej. Klient przechodzi pewien proces zmiany. Na nowo uczy się przekształcać swoje przekonania oraz zachowania. Nabywa nowe zasoby, odkrywając przy tym to czym faktycznie sam dysponuje.

Różnica pomiędzy coachem a psychoterapeutą

Zdecydowanie najistotniejszą różnicą jest fakt, iż coach pracuje z osobami, które są kompletne w swoim działaniu oraz czują stabilizację emocjonalną. Mają motywację do zmian i chcą zrealizować swoje założenia. Coach – ekspert dysponuje narzędziami, natomiast klient wykorzystuje te narzędzia i dzięki temu jest ekspertem dla samego siebie. Psychoterapeuci pracują z osobami, które czują pogorszenie swojego stanu psychicznego, zmagają się z problemami życia codziennego, nie potrafią kontrolować swoich emocji lub ich nie wyrażają. Psychoterapeuta kieruje i towarzyszy klientowi w procesie zmiany. Również wykorzystuje do tego narzędzi, natomiast w swoim działaniu jest bardziej decydujący.

Kogo wybrać?

Decyzja o wyborze specjalisty jest indywidualną kwestią. Najistotniejsze jest zbudowanie bezpiecznej relacji ze specjalistą i poczucie, że w tej relacji czujemy się dobrze. Bardzo ważne jest, aby przed podjęciem decyzji zapoznać się bliżej z przedstawioną ofertą oraz specjalistą z którym chcielibyśmy podjąć naszą terapeutyczną pracę. Psychoterapeuci pracują w różnych nurtach, wykorzystując różne metody w swoich terapiach. Zwracajmy na to uwagę i wybierajmy dla siebie najlepsze rozwiązania. Jeśli jesteśmy zdecydowani na współpracę z coachem lub czujemy, że aktualnie potrzebujemy wsparcia psychoterapeuty – nie bójmy się i zróbmy pierwszy krok. Każdy wybór jakiego dokonamy, będzie słuszny ponieważ będzie nakierowany na pracę z samym sobą.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Aleksandra Nosarzewska

Psycholog, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Jej pasją jest psychologia dziecka oraz pedagogika. Na co dzień współpracuje z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.