fbpx
Przejdź do treści

Co utrudnia zajście w ciążę?

starania o ciążę
fot. 123rf.com

Dla wielu par, problem z zajściem w ciążę, może okazać się dużym zaskoczeniem. Istnieje mnóstwo czynników, które mogą przyczynić się do niepłodności. Niektóre z nich jesteśmy w stanie wyeliminować sami, a część wymaga interwencji lekarskiej. Co zatem najczęściej utrudnia poczęcie dziecka?

Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Jest to jedna z częstszych przyczyn niepłodności. Gospodarka hormonalna kobiet jest niezwykle wrażliwa na niezdrowy styl życia, stres, czy używki. Nieprawidłowa praca hormonów może przyczynić się do problemów z owulacją. Na szczęście tego rodzaju dolegliwości można poddać skutecznemu leczeniu.

Endometrioza

To złodziej płodności, który zdarza się, że nie daje żadnych widocznych sygnałów. W niektórych przypadkach kobieta dowiaduje się, że zmaga się z omawianą przypadłością, dopiero podczas szukania przyczyn niepłodności. Często jednak chorobie towarzyszy ogromny ból, który może wręcz utrudniać codzienne funkcjonowanie. Niestety, endometrioza jest nie tylko trudna do zdiagnozowania, ale także do leczenia.

Na pytania naszych czytelniczek, dotyczące leczenia endometriozy, odpowiadał dr Jan Olek – znajdziesz to wiele ciekawych informacji: KLIK

Nieprawidłowa masa ciała

Zarówno nadwaga, jak i niedowaga, mogą przyczyniać się do problemów z zajściem w ciążę. Osoby walczące z dodatkowymi kilogramami nie powinny stosować radykalnej diety. Codzienne menu musi być zróżnicowane, pełne witamin i składników mineralnych, bowiem ich niedobór również może zaburzać płodność. Więcej o nadwadze i niepłodności przeczytacie TUTAJ.

Lubrykanty

Co ciekawe, lubrykanty i żele intymne, z których korzystają pary podczas zbliżeń, mogą spowalniać ruch plemników, a tym samym utrudniać im połączenie się z komórką jajową.

Wiek

Nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że wiek nie jest sprzymierzeńcem płodności. Wraz z upływem lat, zajście w ciążę może stać się coraz trudniejsze. Problem ten dotyczy głównie kobiet, których szczytowy wiek płodności przypada na około 25. rok życia.

Używki

Nadmierne spożywanie alkoholu upośledza pracę narządów rozrodczych, co utrudnia zajście w ciążę. Palenie papierosów i zażywanie innych używek również ma niekorzystny wpływ na poczęcie dziecka. Palisz – rzuć! Pijesz – przestań!

Parametry plemników

Punkt ten dotyczy czynnika męskiego, który wbrew pozorom nie występuje wcale rzadko. Nieprawidłowe parametry nasienia obniżają szanse na efektywne zapłodnienie komórki jajowej, a tym samym utrudniają zajście w ciążę. Zastanawiacie się, czym może być spowodowana omawiana przypadłość? Przeczytacie o tym TUTAJ.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.