fbpx
Przejdź do treści

Co się dzieje z tętnem podczas ciąży? Trzeba się martwić?

tętno podczas ciąży krew ciśnienie wzrasta
Fot.: Giulia Bertelli /Unsplash.com

Wiele osób nigdy nie słyszało o przyspieszeniu tętna w czasie ciąży. Nie wie też jak reagować w przypadku wyższego ciśnienia krwi, ani o potencjalnych zagrożeniach z tym związanych. Kiedy objawy są alarmujące?

Okazuje się, że w wiele kobiet w czasie ciąży zgłasza kołatanie serca. Zazwyczaj lekarze proszą o monitorowanie objawów. Jakie są jednak tego przyczyny i jakie tętno jest normalne?

Tętno podczas ciąży

W czasie ciąży objętość krwi wzrasta, aby zapewnić większy przepływ krwi do łożyska, przez które rosnące dziecko otrzymuje tlen i składniki odżywcze. Serce musi więc pompować mocniej i szybciej, aby zapewnić prawidłowe krążenie.

Ilość pompowanej krwi nazywana jest rzutem serca i wzrasta o 30% do 50% w czasie ciąży. Przyrost tętna można zwykle zmierzyć na początku ciąży, w pierwszym trymestrze i już w pierwszym miesiącu ciąży.

 – wyjaśnia dr Felice Gersh MD, ginekolog położniczy.

Kołatanie serca jest całkowicie normalne w czasie ciąży. Trzepotanie, nieregularne tętno i dudnienie są częstymi objawami, ponieważ ciało radzi sobie ze zwiększonym przepływem krwi.

Jakie jest zdrowe tętno w ciąży?

Normalne serce dorosłego człowieka bije od 60 do 100 razy na minutę, a średnie tempo w ciąży pozostaje w tym zakresie, chociaż nieznacznie wzrasta.

Częstotliwość serca wzrasta z poziomu wyjściowego około 70 uderzeń na minutę przed zajściem w ciążę do 90 uderzeń na minutę w czasie ciąży. Metaanaliza BMC Medicine z 2019 r. dotyczyła wzrostu tętna u 36 239 kobiet w ciąży i wykazała, że ​​średni wzrost tętna wyniósł około 10%, czyli 7 do 8 uderzeń na minutę. Badanie wykazało również, że średnie tętno stale rośnie w czasie ciąży. Po 10 tygodniach średnie tętno wynosiło 79,3 BPM. Po 40 tygodniach średni wskaźnik wyniósł 86,9 BPM.

 – mówi Gersh.

Jeśli tętno przekracza 100 uderzeń na minutę i pozostaje podwyższone, a także jeśli występuje ból w klatce piersiowej, nudności, omdlenia lub silne zawroty głowy, bardzo nieregularne bicie i/lub ekstremalne uderzenia należy jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Należy pamiętać, że atak paniki zwiększa palpitację serca. Warto więc dokonać pomiaru, uspokoić się i po kilkunastu minutach powtórnie zmierzyć tętno. Gdy dolegliwości nie mijają, skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy też, że tętno wróci do normy około miesiąc po urodzeniu dziecka.

Źródło: Romper

Autor: pc

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.