fbpx
Przejdź do treści

Co się dzieje w mózgu gdy się zakochujemy?

Antropolodzy odnaleźli dowody miłości romantycznej w 170 społeczeństwach, co oznacza, że nie odkryli społeczeństwa, które by jej nie znało. Miłość istnieje od wieków, na co dowody znajdziemy w muzyce, literaturze czy innych formach sztuki. Świat nauki, z Helen Fisher na czele, zbadał co takiego dzieje się w naszym mózgu kiedy jesteśmy zakochani.

Jak dużo ludzi doświadcza miłości?

Amerykańscy studenci zrobili kiedyś badanie na temat miłości, w którym zadawali pytania na jej temat. Pytań było wiele, ale dwa z nich pokazują skalę tego zjawiska: „czy kiedykolwiek zostałeś porzucony przez osobę, którą naprawdę kochałeś?” oraz „czy kiedykolwiek rzuciłeś osobę, która Cię naprawdę kochała?”. Prawie 95% kobiet i mężczyzn na oba te pytania odpowiedziała twierdząco.

Miłość jak narkotyk

U osób szczęśliwie zakochanych wykrywane jest pobudzenie w komórkach produkujących dopaminę, czyli naturalną substancję pobudzającą. Dlatego zakochani mają zawsze dużo energii, skaczą z radości i wręcz tryskają pozytywnymi emocjami. Aktywuje się również obszar układu nagrody, zwanego inaczej ośrodkiem przyjemności – tak samo dzieje się po zażyciu kokainy, co sprawia, że miłość jest jak swego rodzaju „haj kokainowy”.

Miłosne uzależnienie

Ponieważ miłość jest jak narkotyk – uzależnia. To nie żart. To uczucie ma wszystkie cechy uzależnienia: człowiek skupia się na jednej osobie, obsesyjnie o niej myśli, pragnie jej, fałszuje rzeczywistość oraz jest gotowy ponieść duże ryzyko by ją zdobyć. Nie jest to problem, póki jesteśmy zakochani z wzajemnością.

A gdy zostajemy porzuceni…

Układ nagrody staje się bardziej aktywny, ponieważ nie mamy tego, czego pragniemy. Uaktywnia się również część mózgu powiązana z analizą start i zysków – porzucony zastanawia się co poszło nie tak, jak to się stało, że przegrał. Pobudzony jest też obszar odpowiedzialny za głębokie przywiązanie do drugiej osoby. To wszystko powoduje, że mimo porzucenia, obezwładnia nas miłość romantyczna; działa system nagrody, co sprawia, że mamy mnóstwo energii oraz jesteśmy silnie zmotywowani, aby zaryzykować wszystko dla zdobycia największego trofeum – ukochanej osoby.

Nie da się zaradzić, ale można przynajmniej rozumieć

Wiedza jak działa nasz mózg, gdy odczuwamy miłość nie zmieni tego, że tak się faktycznie dzieje. Ale mając tę świadomość możemy lepiej rozumieć zakochanych oraz samych siebie, gdy czujemy motylki w brzuchu.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.