fbpx
Przejdź do treści

Kościół walczy z in vitro, ale katolicy je popierają

Ksiądz czytający pismo święte
Fot.: Pixabay.com

Chociaż Kościół katolicki aktywnie walczy z in vitro, takiej postawy jeszcze do niedawna wcale nie podzielali wierni. Większość katolików opowiadała się za dostępnością zabiegów in vitro dla par małżeńskich. Połowa badanych z tej grupy uważała nawet, że możliwość skorzystania z tej metody powinni mieć także partnerzy pozostający w związkach nieformalnych – wynika z badań CBOS.

Zgodnie z wynikami analiz CBOS z 2015 r., aż 71% osób, które raz w tygodniu biorą udział w mszach i nabożeństwach, deklarowało poparcie dla dostępności zabiegów in vitro dla par pozostających w związkach małżeńskich. 50% wierzących i praktykujących raz w tygodniu akceptowało również wykorzystanie tej metody przez pary heteroseksualne żyjące w konkubinatach. Tylko jeden na trzech wiernych z tej grupy (34%) uważał jednak, że zapłodnienie pozaustrojowe powinno być dostępne również dla kobiet samotnych.

Co sądzą katolicy o in vitro? To co, reszta społeczeństwa

Odsetek wiernych praktykujących raz w tygodniu, które opowiadały się za dostępnością zabiegów in vitro, nie różnił się znacząco od statystyk w całej populacji. Średnio 76% ogółu Polaków popierało w badanym okresie możliwość dostępu do zapłodnienia pozaustrojowego dla małżeństw. 62% było za tym, by zabieg mogły wykonywać też pary heteroseksualne w związkach nieformalnych, a 44% – kobiety żyjące samotnie.

Czy nieprzychylne opinie przedstawicieli Kościoła katolickiego o in vitro i umieszczenie tej metody na liście grzechów wpłynie na opinię wiernych? Tego – zapewne – dowiemy się dopiero z kolejnych badań.

Źródło: CBOS

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Natalia Łyczko

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktorka i korektorka – z zawodu i pasji. Miłośniczka kawy, kotów i podróży.