fbpx
Przejdź do treści

Co oznaczają zaczerwienienia i plamki na penisie?

plamki na penisie
Fot 9nong/ 123RF

Niestety, wielu specjalistów podkreśla, że jeśli mężczyzna ma problem intymny, znacznie rzadziej decyduje się na odwiedzenie lekarza, niż zrobiłaby to w jego sytuacji kobieta. Stąd też często panowie szukają odpowiedzi na swoje wątpliwości w sieci. Jedno z częściej zadawanych pytań dotyczy różnego rodzaju przebarwień – co mogą oznaczać krostki i plamki na penisie?

A może to infekcja intymna?

„Zakażenia przenoszone drogą płciową są powszechne i jednocześnie łatwe do pokonania. Często jednak widzę pacjentów, którzy niepotrzebnie się martwią – lub, co gorsza, próbują leczyć się sami – kiedy problem jest tak naprawdę łagodny” – pisze dr Ellie Cannon, której słowa cytuje dailymail.

To właśnie infekcje intymne są jednym ze źródeł problemów, których objawy mogą przyjmować postać plamek na penisie. W niektórych przypadkach może okazać się, że są to brodawki płciowe, czyli kłykciny kończyste. Za ich rozprzestrzenianie się odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV – zwykle HPV 6 i/lub HPV 11). U mężczyzn zmiany chorobowe pojawiają się przede wszystkim na napletku, żołędzi, trzonie prącia, a czasami także na mosznie. Mogą wywoływać świąd lub pieczenie, a ich pierwsze objawy to pojedyncze różowe lub białawe ogniska wykwitów, które mają tendencję do rozrastania się i mogą przyjmować formę kalafiorowatych grudek (zwłaszcza jeśli są nieleczone). 

Niestety, jest to choroba, która ma tendencję do nawrotów, dlatego też jak najszybsza konsultacja ze specjalistą i podjęcie odpowiedniego leczenia są bardzo ważne. Jeśli zaś chodzi o prewencję, jest nią przede wszystkim używanie prezerwatywy podczas stosunku – potrafi obniżyć ryzyko infekcji nawet o 75 proc.

Plamki na penisie, zwłaszcza czerwone, mogą być też objawem takich chorób, jak:

  • kiła (symptomy występują po około 3 tygodniach od zakażenia. Początkowo jest to niewielka, niewywołująca bólu, ale jednocześnie niegojąca się ranka na penisie – kiedy samoistnie zniknie, nie oznacza to wyleczenia; konieczne jest specjalistyczne leczenie)
  • rzeżączka (to choroba bakteryjna, jej powikłaniami mogą być m.in. stulejka czy rzeżączkowe zapalenie najądrza)
  • opryszczka narządów płciowych (wywołuje ją wirus HSV. Zmiany pojawiają się przede wszystkim na żołędzi i trzonie penisa, choć mogą wystąpić też na udach, pośladkach i w okolicach odbytu)
  • grzybica prącia (towarzyszyć jej mogą także: swędzenie, pieczenie, trudności w oddawaniu moczu, biały nalot na penisie)

Więcej o chorobach przenoszonych droga płciową znajdziesz tutaj: KLIK

Plamki na penisie? Nie panikujmy od razu

Mężczyzn mogą niepokoić także małe, wypukłe, jasnoczerwone lub przyjmujące kolor skóry guzki występujące wzdłuż trzonu penisa. Mogą być to tzw. plamki Fordyce’a, które są powszechnym zjawiskiem, pojawiającym się w każdej grupie wiekowej. Nie swędzą, nie bolą, nie można się nimi zarazić. Ich pochodzenie określa się jako idiopatyczne, a co najważniejsze, uznaje się je za kwestię fizjologiczną i nie wymaga się ich leczenia.

Co więcej, niektóre pojawiające się plamki na penisie mogą być reakcją alergiczną, np. po użyciu nowego mydła czy żelu pod prysznic. Nie należy więc od razu panikować, ale – biorąc pod uwagę opisane wyżej infekcje przenoszone drogą płciową – każdy niepokojący przypadek powinno się poddać konsultacji lekarskiej.

Źródła: dailymail / medme.pl / poradnikzdrowie.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.