fbpx
Przejdź do treści

Co oznaczają różne kolory kobiecego mleka?

kobiece mleko laktator
fot. 123rf.com

Większość kobiet przekonana jest, że mleko matki jest koloru białego lub kremowego. Otóż nie zawsze. Kobiece mleko może przybierać różne odcienie, które uzależnione są od rodzaju owego mleka, diety, a nawet pory dnia. Jakie kolory może mieć kobiece mleko i skąd się one biorą?

Jaki kolor może mieć kobiece mleko?

  • Przezroczysty lub o niebieskim odcieniu

Mleko matki w początkowej fazie karmienia ma nieco niższą zawartość tłuszczu i wyższą zawartość wody, dlatego też często wydaje się, że jest przezroczyste lub przybiera delikatny niebieski odcień. Czy zatem pierwsze mleko jest mlekiem odtłuszczonym i niewystarczająco pożywnym dla dziecka? Zdecydowanie nie!

  • Zielone

Na zielony kolor mleka bez wątpienia wpływa dieta mamy karmiącej. Choć dla niektórych kobiet widok zielonego mleka może być bardzo zaskakujący, wręcz szokujący, nie oznacza to, że mleko jest złe i zaszkodzi dziecku. Kolor ten jest związany ze zjedzeniem dużej ilości produktów bogatych w chlorofil – jarmuż, algi, wodorosty.

  • Pomarańczowe lub żółte

W tym przypadku najczęstszymi winowajcami są pokarmy bogate w beta-karoten, takie jak marchew, dynia czy słodkie ziemniaki. Lekki odcień pomarańczy możemy dostrzec również w siarze, czyli mleku odciągniętym tuż po urodzeniu. Co więcej, podobny kolor przyjmuje zamrożone mleko matki.  

  • Rdzawo-brązowe lub czerwone

Kolor ten jest wynikiem obecności w mleku matki krwi, która w większości przypadków jest nieszkodliwa dla dziecka.

Zaraz po urodzeniu dziecka niektórzy ludzie widzą w siarze lub mleku niewielkie ilości ciemnobrązowej krwi. Ponieważ przewody mleczne powiększają i rozszerzają się w czasie ciąży, czasami wewnątrz piersi występuje niewielkie krwawienie. Jest to następnie wymywane podczas odciągania siary lub mleka” – słowa doradczyni laktacyjnej, Rebecci Costello, cytuje Romper

Co więcej, pojawienie się krwi może być spowodowane urazem brodawki. Jednak dla pewności, czy wszystko jest w porządku, zawsze lepiej skonsultować się z pediatrą lub doradczynią laktacyjną.

  • Czarne

Choć brzmi to przerażająco, czarne mleko nie jest powodem do zmartwień. To prawdopodobnie efekt uboczny przyjmowania pewnych leków.

  • Neonowe mleko

Zaskakujące? Oprócz powyższych kolorów mleko matki może przyjmować neonowy odcień. Jak mówi doradczyni laktacyjna, Rebecca Costello: „Różne leki mogą wpływać na kolor mleka. Widziałam, jak lek zmienił kolor mleka na neonowo zielony.” 

Ponadto do tak nietypowego zabarwienia mleka mogą przyczynić się bakterie – mowa o bakterii Serratia marcescens, która sprawia, że mleko staje się różowe (choć, w zależności od warunków, np. temperatury czy światła, jego barwa może oscylować od białego do krwistoczerwonego). Jeśli widzisz taki objaw, od razu skonsultuj się z lekarzem – konieczne jest leczenie.

Mleko mamy – jest o co dbać

Mleko mamy jest niezwykle cennym pokarmem, którego niczym nie da się zastąpić. W tym kontekście ważne jest to, by w czasie laktacji szczególnie zadbać o swoje piersi (chociaż, rzecz jasna, nie tylko wtedy). Pomocne może być np. szczotkowanie piersi – jak wpływa na jakość pokarmu? Przeczytasz: TUTAJ.

Źródła: Romper, Verywellfamily, Mleczne Wsparcie

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.