fbpx
Przejdź do treści

Co czuje płód, kiedy się śmiejesz?

Co czuje płód
Śmiech to zdrowie - nie tylko w czasie ciąży. – Fot. pikerpro.com

Ciąża to szczególny okres. Praktycznie wszystko, co robi matka, ma wypływ na dziecko: począwszy od diety, a skończywszy na… śmiechu!

Niektóre mamy są gotowe przysiąc, że maluszek w ich brzuchu rozpoznaje określone melodie, głos taty lub głośne dźwięki. Skupmy się jednak na tym, co czuje płód w momencie, gdy jego mama się śmieje. Otóż zdaniem naukowców dla płodu jest to doświadczenie przywodzące na myśl… przejażdżkę kolejką górską, ewentualnie skoki na trampolinie. Gdy mama się śmieje, dziecko przemieszcza się w górę i w dół, uderzając główką o ściany łożyska. Nie ma obaw o to, że maluszkowi coś się stanie – dla obojga śmiech to zdrowie.

Co czuje płód – siła radości

Nastroje ciężarnej kobiety mogą kształtować charakter jej dziecka. Dzieci pań, które były stale niespokojne w trakcie ciąży, także mają skłonność do nieuzasadnionego niepokoju. Pociechy kobiet cierpiących na depresję w dorosłym życiu wykazują zwiększone ryzyko problemów emocjonalnych. Dzieje się tak, ponieważ hormony przenikają przez łożysko do rozwijającego się organizmu. Śmiech nie tylko sprawia, że chwilowo czujemy się lepiej, ale może mieć także realne i długofalowe korzyści dla przyszłego dziecka.

Dobroczynne endorfiny

Co więcej, śmiejąc się, dostarczamy do organizmu (w tym przypadku – organizmom) więcej tlenu. Przede wszystkim jednak, śmiech wyzwala w mózgu produkcję endorfin, czyli hormonu szczęścia. On z kolei nie tylko rozluźnia mięśnie, ale też wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza podatność na ból oraz – generalnie – zwiększa satysfakcję z życia.

Ale korzyści wynikających ze śmiechu jest więcej! Dziecko w brzuchu zapamiętuje śmiech mamy, dzięki czemu po narodzinach łatwiej i szybciej ją rozpoznaje, a ich więź się wzmacnia. Ponadto badania pokazały, że w chwili, gdy dziecko słyszy głos matki, jego serce bije wolniej. Śpiew, śmiech, jak również sam jej głos sprawiają, że maluch się uspokaja.

Warto zarażać śmiechem

Oczywiście życie składa się z wielu emocji i nie da się – choćby przez krótki czas – unikać przykrości, złości czy zdenerwowania. Negatywne uczucia nie są szkodliwe, o ile towarzyszą nam krótko i umiemy sobie z nimi radzić. To samo tyczy się dziecka w brzuchu mamy.

Częste wahania nastroju w trakcie ciąży są czymś absolutnie naturalnym. Rzecz w tym, aby chwilowe załamanie nie przerodziło się w długotrwały, a więc i szkodliwy, stan. Należy pamiętać o tym, że w trudnych okresach zawsze warto zwrócić się po wsparcie – do przyjaciół, partnera/partnerki czy psychologa.

Z drugiej strony – czy to nie cudowne, że radość matki dosłownie „przenosi się” na dziecko?

Na podstawie: romper.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.