fbpx
Przejdź do treści

Ciężkie objawy COVID-19 to większe prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu?

covid-19 szczepienie szczepionka pandemia poronienie utrata strata ciąży SARS-CoV-2
Fot. 123rf

Naukowcy z Wayne State University School of Medicine i National Institutes of Health’s Perinatology Research Branch w Detroit odkryli, że im poważniej zarażona COVID-19 jest matka, tym bardziej prawdopodobne jest, że doświadczy przedwczesnego porodu. Ryzyko to można zminimalizować dzięki szczepieniu.  

Naukowcy poinformowali, że im cięższa infekcja SARS-CoV-2, tym większe ryzyko porodu przedwczesnego. Poród przedwczesny, główna przyczyna zachorowalności i śmiertelności okołoporodowej na całym świecie, jest definiowany jako poród, który występuje przed 37. tygodniem ciąży. 

COVID-19 odpowiedzialny za śmierć pół miliona niemowląt 

Naukowcy z WSU/PRB przeprowadzili badanie we współpracy z Fetal Medicine Foundation z Londynu, stwierdzając, że odsetek porodów przedwczesnych u około 1000 kobiet w ciąży, u których wynik testu na COVID-19 był pozytywny, zależał od ciężkości ich infekcji. Koronawirus jest odpowiedzialny za 76 000 zgonów matek i ponad 500 000 zgonów niemowląt każdego roku. U niektórych kobiet dochodzi do napadów padaczkowych (rzucawki) i krwotoku śródczaszkowego. Zdarzają się również chore na koronawirusa ciężarne, które zapadają na ślepotę. 

Głównym odkryciem jest to, że istnieje zależność między nasileniem zakażenia SARS-CoV-2 a ryzykiem późniejszego rozwoju stanu przedrzucawkowego i porodu przedwczesnego” – Pacjenci z ciężkim COVID-19 mają pięciokrotnie większe ryzyko stanu przedrzucawkowego niż pacjenci bezobjawowi. Ponadto względne ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego u kobiet z umiarkowanym lub ciężkim COVID-19 było 3,3 razy wyższe niż u osób z bezobjawową lub łagodną infekcją.

– mówi Roberto Romero, szef Oddziału Badań Perinatologicznych i profesor Położnictwa Molekularnego i Genetyki, Wayne State University School of Medicine.

Najważniejsze zapobieganie

Dlatego tak ważne jest w obliczu pandemii koronawirusa stosowanie się do zasad dystansu społecznego, wzmacnianie swojej odporności i wykonanie szczepienia. To ostatnie, nawet jeżeli nie uchroni przed zakażeniem, może uchronić przed ostrym przebiegiem COVID-19, a co za tym idzie uratowaniem życia dziecka. Potwierdzone przez naukowców dane powinny być ważną przesłanką dla zaszczepienia się kobiet, które w przyszłości chcą być matkami.  

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.