fbpx
Przejdź do treści

Cierpisz na migrenę? Znaleźli winowajcę… To estrogen

migrena a poziom estrogenów
Typowymi wyzwalaczami migrenowymi są np. stres, brak snu, czerwone wino / fot. Fotolia

Naukowcy z USA odkryli, że u kobiet z migreną dochodzi do silnych wahań poziomu estrogenów w ciągu cyklu miesięcznego. Wyraźnie zauważalny jest ich silny spadek chwilę przed menstruacją.

– Od dawna wiadomo, że hormony płciowe, takie jak estrogeny, odgrywają ważną rolę w przebiegu migreny– powiedziała dr Jelena Pavlović z Albert Einstein College of Medicine w Bronksie. Jest główną autorką pracy, która ukazała się w magazynie „Neurology”.

Lekarka podkreśliła, że do tej pory nie było zbyt wielu badań udowadniających tezę. Postawiła zatem pytanie: „Czy w organizmach kobiet chorujących na migrenę stale utrzymuje się wyższy poziom estrogenów? A może to wyższe stężenie występuje jedynie w szczycie cyklu miesięcznego?”.

Migrena a poziom estrogenów

Dr Pavlović wraz z zespołem przeanalizowała przypadki 114 kobiet cierpiących z powodu migreny i 223 zdrowych kobiet w średnim wieku 47 lat. Każdego dnia panie zapisywały informacje o atakach migrenowych oraz bólach głowy. Ponadto w pobranych od nich próbkach moczu mierzono poziom hormonów. Eksperci określali go  w szczytowym momencie cyklu, a więc 24 godziny przed owulacją. Istotne było też monitorowanie średniego stężenia hormonów podczas jednego cyklu i najwyższy spadek ich poziomu – obserwowany z dnia na dzień.

Gwałtowny ubytek estrogenów

Wyniki były następujące – w 2 dni po wystąpieniu szczytowego stężenia hormonów, tzn. po owulacji, poziom estrogenów u kobiet spadał o 40 proc., gdy porównano go do stężenia maksymalnego. U pań bez migreny mowa była o 30 proc. spadku. Szybszy i większy dotyczył jednak wszystkich tych, które borykały się z bólem podczas cyklu. Inne hormony nie dały o sobie znać.

Otrzymane wyniki sugerują, że zależność łącząca gwałtowny ubytek estrogenów oraz migrenę miesiączkową przebiega na kilku poziomach – wyjaśniła  dr Pavlović.

– Jeden z nich może polegać na tym, że szybki spadek poziomu hormonów wpływa na różne systemy neuroprzekaźników, co z kolei zwiększa podatność kobiet na typowe wyzwalacze migrenowe, czyli np. stres, brak snu, czerwone wino i niektóre rodzaje pokarmów – dodała.

Źródło: www.mp.pl 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.