fbpx
Przejdź do treści

Ciemna strona macierzyństwa – kilka słów o baby blues [PSYCHOTERAPEUTKA]

baby blues
Zgadza się, macierzyństwo ma także ciemne strony - baby blues pod lupą. || Fot: Ioulia Bolchakova / 123RF

Narodziny dziecka to szczególny moment w życiu. Wszystko ulega zmianie, a ten mały, nowy człowiek jest źródłem nie tylko szczęścia, ale także i trosk. Dobrze pamiętać o tych dwóch stronach rodzicielstwa – jasną są wszelkie radości, ciemną zaś zmęczenie, poczucie niedoczasu, irytacja oraz smutek. Zgadza się, baby blues można nazwać ciemną stroną macierzyństwa.

“Jeśli w przeszłość spojrzysz tylko cierpienie odnajdziesz”

Życie z niemowlęciem wymusza zwolnienie tempa. Niezależnie od tego, jak bardzo owego “zwolnienia” w wielu momentach życia potrzebujemy, to jednak całkowita koncentracja na kimś innym, zależność od jego potrzeb i dynamiki funkcjonowania jest trudna. Bywa tym trudniejsza, im bardziej aktywne życie dana kobieta miała przed porodem. Widok bliskich oraz rozmowy z przyjaciółmi prowadzącymi życie zawodowe, odbywającymi spotkania towarzyskie mogą rodzić dodatkowe poczucie straty i żalu. 

Na szczęście zdolności samoregulacyjne organizmu sprawiają, że baby blues przemija. Co więcej, można też sobie w tym pomóc (oczywiście w miarę możliwości). 

O tym, czym jest baby blues, skąd się bierze i czy można mu zaradzić, pisze w marcowym numerze „Chcemy być rodzicami” psychoterapeutka Magdalena Pachciarek > TUTAJ <

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Magdalena Pachciarek

Ekspert

Magdalena Pachciarek

Psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, ukończyła czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów”. Od kilkunastu lat pracuje z osobami uzależnionymi i ich rodzinami zarówno w poradni ambulatoryjnej, jak i ośrodku stacjonarnym. Przyjmuje także prywatnie w Warszawie osoby potrzebujące różnorakiej pomocy psychoterapeutycznej. Swoją pracę poddaje superwizji.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.