fbpx
Przejdź do treści

Ciemna linia na brzuchu w ciąży – czym jest linea negra?

ciemna linia na brzuchu w ciąży
Dlaczego w czasie ciąży pojawia się linea negra i kiedy znika? || – fot. pixabay.com

W czasie ciąży u wielu kobiet pojawia się na brzuchu ciemna linia, którą określa się linea negra. „Na jakim etapie ciąży może się pojawić? Dlaczego pojawiła się właśnie u mnie? Kiedy zniknie?” – jeśli zadajesz sobie tego typu pytania, warto wiedzieć, że…

Czym jest ciemna linia na brzuchu w ciąży?

Kresa czarna, czyli właśnie linea negra, jest ciemną linią, która zwykle biegnie od kości łonowej do pępka, a u niektórych kobiet nawet do piersi. Cóż, ciąża to czas szalejących hormonów i z tym też związane jest pojawienie się ciemnej linii na brzuchu. Powodem jest zwiększone wydzielanie melanotropiny, czyli hormonu podwyższającego poziom wydzielanej melaniny. Jest to barwnik, który sprawia, że skóra ciemnieje. Co ważne, przyszła matka może zauważyć też ciemne linie wokół pępka, sutka oraz narządów intymnych.

Warto pamiętać, że nie jest to powód do niepokoju. Tego typu zmiany pigmentacyjne są w ciąży czymś naturalnym. Najczęściej linea negra pojawia się w II lub III trymestrze, rzadko – ale zdarza się – że występuje już na początku ciąży. Początkowo jest zabarwiona dość delikatnie, by wraz z rozwojem ciąży zyskiwać na intensywności. Chociaż to, jak ciemna będzie finalnie, zależy m.in. od karnacji przyszłej matki (można oczekiwać, że im ciemniejsza, tym ciemniejsza będzie też kresa czarna).

Czy linea negra kiedyś zniknie?

Spokojnie, zniknie – zwykle dzieje się to pomiędzy 9 a 12 miesiącem po porodzie (później u matek, które karmią piersią). Chociaż nieraz może być niewidoczna już po kilku tygodniach, co w niektórych przypadkach zbiega się z zakończeniem połogu.

Jak zmniejszyć ryzyko przebarwień skóry w czasie ciąży?

Linea negra nie jest jednak jedyną zmianą skórną, która może pojawić się w czasie ciąży i pozostać jeszcze jakiś czas po jej zakończeniu. Wystąpić mogą również:

  • pajączki (poszerzone drobne naczynka krwionośne),
  • ostudy (ciemne przebarwienia pojawiające się na twarzy),
  • ciemne piegi,
  • brodawki,
  • rozstępy,
  • wypryski,
  • bardziej widoczne mogą być także blizny i bliznowce.

Nie dzieje się to jednak u każdej kobiety i nie z taką samą intensywności. Jeśli chodzi konkretnie o kresę czarną, zwiększone ryzyko jej pojawienia się występuje m.in. u kobiet, które nawet pomimo ciąży podatne są na różnego rodzaju przebarwienia. Co ważne, jeśli chcemy zmniejszyć owo ryzyko, należy w czasie ciąży ograniczyć ekspozycję na słońce oraz używać kremów z filtrem UV, ponieważ promieniowanie nadfioletowe dodatkowo wspomaga działanie melaniny.

Źródła: The Bump / Parenting / BebiKlub

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, w latach 2020-2021 redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka UW, magistrantka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki „Kobiety bez diety".