fbpx
Przejdź do treści

Ciemieniucha – jak zapobiegać i co robić gdy się pojawi?

ciemieniucha
Po myciu, dokładnie wyczesz włoski, tak aby pozbyć się zrogowaciałych łusek.

U większości młodych rodziców, którzy zauważą na główce maluszka skorupkę przypominającą łupież, w pierwszej chwili pojawia się lęk i niepokój. Bez obaw, niemowlę nie zmaga się z żadną groźną chorobą – to często spotykana u dzieci ciemieniucha. Czym jest ciemieniucha, dlaczego powstaje, i jak z nią walczyć?

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha, czyli żółte łuski przypominające łupież, pojawiają się na głowie, najczęściej w okolicy ciemiączka, a także na brwiach niemowlaka. Początkowo dostrzegamy zrogowaciały, biały naskórek, który z czasem przybiera żółte, a czasami pomarańczowe zabarwienie. Ciemieniuchę można zauważyć u noworodka już kilka dni po porodzie, jednak najczęściej pojawia się w pierwszych sześciu tygodniach życia.

Dlaczego powstaje ciemieniucha?

Niektórzy twierdzą, że przyczyną ciemieniuchy jest niewystarczająca higiena – nic bardziej mylnego. Dolegliwość ta jest wynikiem niedojrzałości gruczołów łojowych, a dokładniej zbyt intensywną produkcją sebum. Wszystkiemu winna jest nadmierna ilość hormonów mamy, jeszcze z okresu ciąży, obecna w organizmie dziecka. Niemowlęta zmagające się z atopowym zapaleniem skóry są o wiele bardziej podatne na pojawienie się ciemieniuchy. Mimo iż sucha skorupka na głowie maluszka nie wygląda zbyt estetycznie, nie jest dla niego bolesna.

Jak sobie radzić z ciemieniuchą?

U niektórych niemowląt ciemieniucha znika po kilkunastu dniach i już nigdy nie daje o sobie znać. Może się jednak zdarzyć, że pozbycie się łusek wymaga czasu i cierpliwości.

Istnieje kilka sposobów, które pomogą rodzicom w walce z omawianą dolegliwością. Pamiętajcie, nie ma jednej skutecznej metody, a w niektórych przypadkach pozbycie się problemu może potrwać nawet kilka tygodni.

  • Przed każdym myciem, główkę dziecka posmaruj oliwką i odczekaj kilka minut. Włosy dokładnie umyj szamponem. Nigdy nie używaj oliwy z oliwek – może sprzyjać rozwojowi grzybicy.
  • W przypadku dużej ciemieniuchy, główkę niemowlaka posmaruj oliwą, nałóż czapeczkę i pozostaw na 12 godzin.
  • Po myciu, dokładnie wyczesz włoski, tak aby pozbyć się zrogowaciałych łusek. Nigdy nie wydrapuj i nie usuwaj ciemieniuchy na siłę – przyniesie to odwrotny skutek od zamierzonego.
  • Pomocny może się również okazać peeling z namoczonych w wodzie płatków owsianych lub otrąb pszennych. Papka zmiękcza łuski i działa łagodząco na skórę głowy maluszka.
  • Polewanie główki krochmalem, czyli roztworem przygotowanym z wody i mąki ziemniaczanej umożliwi lepsze wyczesywanie łusek.
  • Jeśli domowe sposoby nie pomagają i pomimo codziennych zabiegów pielęgnacyjnych ciemieniucha nie zmniejsza się, warto zwrócić się o pomoc do pediatry.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.