fbpx
Przejdź do treści

Ciąża zaśniadowa – co to jest i dlaczego nie może powstać z niej dziecko?

W większości przypadków ciąża zaśniadowa ulega samoistnemu poronieniu – fot. 123rf

Cieszysz się, że będziesz miała dziecko. Test ciążowy dał pozytywny wynik. Szybko jednak okazało się, że zamiast malucha, w twoim ciele pojawiła się choroba – zaśniad groniasty. Ciąża zaśniadowa – co to jest? Jakie są rokowania?

Ciąża zaśniadowa to rodzaj ciążowej choroby trofoblastycznej. Powstaje w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej, która implantuje i szybko rozrasta się w macicy. Dzieje się tak, gdy jądro komórki jajowej jest nieaktywne albo puste. Plemnik powiela się, ponieważ w jaju zabrakło informacji genetycznej.

Rodzaje ciąży zaśniadowej

Ciążę zaśniadową dzieli się na dwa rodzaje: zaśniad całkowity, kiedy nie ma płodu i całe łożysko jest nieprawidłowe oraz zaśniad niekompletny, kiedy część łożyska jest normalna i może pojawić się płód, ale jest on genetycznie źle ukształtowany. Jest to skutkiem tego, że dwa plemniki wniknęły do komórki jajowej, jednak zamiast tworzyć bliźnięta, kształcą zaburzony płód niezdolny do życia poza łonem matki.

Istnieją przypadki, kiedy w tym samym czasie rozwija się i zaśniad i zdrowy płód. Odpowiednie działanie prowadzić może w takich sytuacjach do urodzenia dziecka i wyleczenia matki.

Objawy ciąży zaśniadowej

W ciąży zaśniadowej kobieta cierpi na mdłości i wymioty, tak jak w przypadku zdrowej ciąży. Objawom tym towarzyszą jednak dodatkowe dolegliwości: krwawienia z pochwy, gwałtowne powiększenie macicy. Badania pokazują wtedy podwyższony poziom hCG oraz nadczynność tarczycy.

Ciąża zaśniadowa – leczenie

W większości przypadków ciąża zaśniadowa ulega samoistnemu poronieniu. Jeśli to nie nastąpi, przeprowadzany jest zabieg łyżeczkowania macicy. Leczenie opiera się na chirurgicznym usunięciu zaśniadu z jamy i kanału szyjki macicy. Robione są także badania histopatologiczne wszystkich tkanek, które wydobyto z dróg rodnych, oraz tych, które zostały wydalone przez organizm samoistnie. W niektórych przypadkach rozważana jest także histerektomia (usunięcie macicy). Następnie wdrażane są leki, które mają zmniejszyć ryzyko transformacji choroby w inną oraz rozwoju nieprawidłowości.

Dalsze rokowania

Ciąża zaśniadowa nie ogranicza możliwości ponownego zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka. Należy jednak odczekać rok, ponieważ wcześniejsze zajście w ciążę może znowu spowodować zaśniad groniasty. Nie powinno się stosować doustnej antykoncepcji do czasu spadku poziom hormonu hCG.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.