fbpx
Przejdź do treści

Ciąża z chłopcem = większe ryzyko problemów ciążowych?

ciąża z chłopcem
Fot Vadim Guzhva/ 123RF

Zdarza się, że przyszli rodzice mają preferencje co do płci swojego dziecka. Zwykle jednak mówią: „Nieważne, czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka. Ważne, żeby było zdrowe”. No cóż, badania wskazują, że nie do końca jest to takie „nieważne” w kontekście wspomnianego zdrowia. Okazuje się, że u kobiet, które noszą w sobie chłopca, istnieje większe ryzyko poważnych komplikacji ciążowych.

Eksperci przeanalizowali ponad pół miliona narodzin, jakie miały miejsce w Australii. „Płeć dziecka ma bezpośredni związek z ciążowymi powikłaniami” – powiedziała autorka badań dr Petra Verburg z University of Adelaide, której słowa cytuje webmd.com.

O jakich problemach mowa? W przypadku płci męskiej istnieje m.in. większe ryzyko przedwczesnego porodu, co siłą rzeczy przekłada się także na większe ryzyko trudności zdrowotnych.

  • 20-24 tydzień ciąży – ciąża z chłopcem wiąże się z ryzykiem przedwczesnego porodu o 27 proc. większym niż w przypadku dziewczynek.
  • 30-33 tydzień ciąży – ryzyko jest wyższe o 24 proc.
  • 34-36 tydzień ciąży – ryzyko wyższe o 17 proc.

Co przy tym ważne, problemy nie dotyczą w tym kontekście tylko dziecka, lecz także matki. Przyszłe mamy chłopców są bardziej narażone chociażby na cukrzycę ciążową czy wysokie ciśnienie krwi.

Niestety, eksperci nie są w stanie wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Podejrzewają jednak, że może mieć to związek z czynnikami genetycznymi. Podkreślają to chociażby różnice odnoszące się do łożyska – jest ono inne u płodu męskiego i żeńskiego. Odrębne badania wskazały bowiem, że różnice w zakresie płci wiążą się z odmienną ekspresją 142 genów w łożysku.

Dbanie o siebie to podstawa!

Należy jednak podkreślić – przyszli rodzice, spokojnie! Tego typu badania warto traktować przede wszystkim jako ciekawostkę, ponieważ odpowiednia troska o siebie powinna dotyczyć wszystkich ciężarnych, niezależnie od tego, jakiej płci dziecka się spodziewają.

Podobnie warto podejść do opisywanych przez nas badań, które dotyczyły przewidywania płci malucha. Okazuje się, że bardziej prawdopodobne jest, iż kobiety mające wysokie ciśnienie będą miały… syna! Biorąc pod uwagę wyżej wspomniany fakt, że ciąża z chłopcem niesie większe ryzyko m.in. właśnie podwyższonego ciśnienia krwi, wszystko składa się w całość. Całość ciekawą, ale – co najważniejsze – nie z góry determinującą przebieg ciąży i zdrowie zarówno mamy, jak i dziecka.

Źródło: webmd.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".