fbpx
Przejdź do treści

Czy kobiety z wadami serca mogą bezpiecznie zajść w ciążę i urodzić zdrowe dzieci?

ciąża z wadą serca
fot. 123rf.com

Według badań, opublikowanych w European Heart Journal, większość kobiet, które urodziły się z wadami serca, może bezpiecznie zajść w ciążę. Mogą też urodzić zdrowe dzieci lub z niewielkimi problemami zdrowotnymi.

W ciągu ostatnich kilku dekad postępy w chirurgii serca sprawiły, że więcej dzieci urodzonych z wrodzoną wadą serca (CHD) przeżyło i osiągnęło wiek rozrodczy. Jednakże do tej pory ryzyko zajścia w ciążę i porodu dla kobiet z CHD było uważane za duże. Lekarze odradzali starania o rodzicielstwo ze względu na ryzyko śmierci i innych problemów zdrowotnych zarówno matek, jak i dzieci.

Ciąża matki z wadą serca 

Obecne badanie 7512 ciąż u 4015 kobiet z CHD w Niemczech jest największym zgłębieniem tego problemu w historii. Pokazuje ono jednoznacznie, że żadna kobieta nie zmarła. Wystąpiło, jednakże więcej powikłań zdrowotnych u tych matek i dzieci w porównaniu z grupą kontrolną 11225 ciąż u 6502 kobiet bez CHD.  

Istnieje małe, ale zwiększone ryzyko martwych urodzeń lub śmierci dzieci w pierwszym miesiącu życia. Dzieci miały też sześciokrotnie większe ryzyko CHD niż w grupie kontrolnej. Najważniejszym odkryciem naszego badania jest to, że wiele kobiet urodzonych z wrodzoną wadą serca jest w stanie bezpiecznie przejść przez ciążę i rodzić. Jest to ważne, ponieważ jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele kobiet nawet nie osiągnęłoby wieku dorosłego.  

To bardzo budujące, że tak duża liczba matek z wrodzoną wadą serca może urodzić zdrowe dzieci.  Dzięki zaawansowanemu wsparciu i technice większości z problemów można przezwyciężyć.  

– mówi Dr Astrid Lammers, autorka badania i konsultantka w dziedzinie kardiologii dziecięcej z Szpitala Uniwersyteckiego w Münster.  

Niewiele powikłań po porodzie

Badacze ustalili, że żadna kobieta z grupy CHD nie zmarła w czasie ciąży i do 90 dni po porodzie; zmarła jedna kobieta z grupy bez CHD. Chociaż powikłania były ogólnie niskie, kobiety z CHD miały znacznie wyższy wskaźnik udarów (1,13% w porównaniu z 0,17% grupy kontrolnej), niewydolności serca (0,84% w porównaniu do 0,03%) i zaburzenia rytmu serca (0,82% w porównaniu z 0,12%). 

Porody cesarskie były również częstsze u pacjentek z CHD: 40,5% w porównaniu z 31,5%. Wśród dzieci urodzonych przez matki z CHD występowało zwiększone ryzyko martwych urodzeń (1,4% w porównaniu z 0,4%).

W swoim artykule naukowcy podkreślają, że badane przez nich matki były zarządzane wspólnie przez kardiologów dziecięcych i dorosłych, ginekologów i lekarzy ogólnych. W opiece miały udział także regionalne i krajowe ośrodki CHD dla dorosłych. Takie same wyniki byłyby mało prawdopodobne w krajach o słabszych zasobach. Odpowiednia opieka jest kluczowa, zdaniem badaczy, dla bezpiecznego przebiegu ciąży kobiety z wrodzoną wadą serca.  

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.