fbpx
Przejdź do treści

CIĄŻA w późnym wieku – o czym pamiętać?

późna ciąża
fot. 123rf.com

Coraz więcej kobiet w pierwszą ciążę zachodzi dopiero po 35. roku życia. Powody bywają różne, należą do nich m.in.: niestabilna sytuacja finansowa i zawodowa, brak odpowiedniego partnera, brak gotowości do zastania mamą etc. I choć z późnym macierzyństwem medycyna radzi sobie doskonale, warto już na etapie planowania ciąży być świadomą wszystkich za i przeciw, jakie niesie ze sobą wiek.

Na szczęście większość pań po 35. roku życia rodzi maluchy silne, zdrowe i szybko dochodzi do siebie. Specjaliści jednak są zgodni co do tego, że z wiekiem kobiecy organizm jest coraz mniej sprawny i poród może być dla niego sporym wyzwaniem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Zwykle niestety trwa dłużej, ma cięższy przebieg i nierzadko kończy się cięciem cesarskim.

Kobiety, które na macierzyństwo decydują się dosyć późno, powinny na siebie szczególnie uważać i bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Kobiety decydujące się na późne macierzyństwo są przez ginekologów traktowane w specjalny sposób. Najczęściej konieczne jest częstsze zgłaszanie się na wizyty kontrolne. Zlecane są dodatkowe badania prenatalne.

O czym powinnaś pamiętać?

Przed zajściem w ciąże zgłoś się do lekarza na badania i konsultacje – zapytaj, jak możesz zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę, jakie zmiany w stylu życia wprowadzić i suplementy przyjmować. Zadbaj o siebie – przestrzegaj zasad zdrowej diety, bądź aktywna fizycznie, stroń od używek, które źle wpływają na organizm. Bądź cierpliwa.

Już na etapie planowania ciąży zaleca się kobietom odpowiednią suplementację folianami. To związki, które są maluchom najbardziej potrzebne przez pierwsze 28 dni ciąży, ponieważ uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski ich poziom jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu.

Rekomendowaną przez ekspertów ilość folianów znajdziesz w suplemencie diety ActiFolin® 0,8 mg. Zawiera on nie tylko tradycyjny kwas foliowy (0,4 mg), lecz także folian najnowszej IV generacji (także 0,4 mg), charakteryzujący się lepszą rozpuszczalnością i wyższą biodostępnością w porównaniu do folianu III generacji, dla tych przyszłych mam, które mogą mieć problem z przyswojeniem tradycyjnego kwasu foliowego (jak pokazują badania, mogą one dotyczyć nawet co drugiej kobiety!).

Bibliografia

  1. A. Seremak-Mrozikiewicz. i wsp., „Archives of Perinatal Medicine” 2013, nr 19 (1), str. 12–18.
  2. Gnosis S.p.A., „Pre-clinical study In vivo comparative oral bioavailability of Quatrefolic® in rats versus folic acid and (6S)-5-MTHF calcium salt”.
  3. Gnosis S.p.A., „Clinical study crossover comparative bioavailability study of Quatrefolic® compared with the reference Metafolin® in health volunteers”.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.