fbpx
Przejdź do treści

Ciąża pozamaciczna po in vitro – jak duże jest ryzyko?

ciąża pozamaciczna
Fot: Ion Chiosea / 123RF

Pomimo tego, że procedura zapłodnienia in vitro jest bezpieczna, niesie za sobą ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, tzw. ektopowej. Istotne dla dalszego leczenia jest wczesne wykrycie takiego stanu, bowiem skutkuje on zazwyczaj poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Trzeba jednak pokreślić, że kobiety poddawane procedurze in vitro są stale monitorowane i obserwowane.

Ciąża pozamaciczna to sytuacja, w której zapłodniony zarodek zagnieżdża się poza macicą.

Najczęściej występującym przypadkiem ciąży ektopowej jest ciąża jajowodowa, rzadszym umiejscowieniem są jajnik lub jama brzuszna. Najrzadziej pojawia się w rogu macicy lub w szyjce macicy– wylicza doktor Artur Polak, dyrektor wrocławskiej Kliniki Leczenia Niepłodności Polmedis.

Jakie jest jej ryzyko po in vitro?

Jak wynika z badań, podczas procedury in vitro istnieje ryzyko ciąży ektopowej. “Pomimo że podczas procedury zapłodnienia pozaustrojowego zarodki podaje się bezpośrednio do jamy macicy, to również może dojść do ciąży pozamacicznej” mówi dr Artur Polak. Embrion może bowiem znaleźć się w jajowodzie – o ile znajdzie się w jego pobliżu.

Specjalista podkreśla jednak, że trudno zestawiać pojawienie się ciąży pozamacicznej przy in vitro z wystąpieniem takiego przypadku przy ciąży naturalnej.

W przypadku procedury in vitro pacjentka poddawana jest stałej obserwacji, jej stan zdrowia jest ciągle monitorowany – zaznacza doktor.

I dodaje, że wpływ na powstanie ciąży ektopowej ma wiele czynników, nie tylko bezpośrednio związanych z transferem zarodka.

Co może wpływać na wystąpienie ciąży pozamacicznej?

Wiele sytuacji zdrowotnych może wpływać na zwiększenie ryzyka zaistnienia ciąży ektopowej (pozamacicznej).

Czynnikami ryzyka są stany zapalne jajników, jajowodów lub w okolicy tych narządów, ciąże pozamaciczne w przeszłości. Może jednak dochodzić do ciąży pozamacicznej u kobiet, które wcześniej nie przechodziły żadnych chorób – zaznacza doktor Artur Polak.

Co ciekawe, we wczesnym stadium ciąża pozamaciczna nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Jej symptomy są takie same jak w przypadku normalnie rozwijającej się ciąży.

Pojawia się więc ból i obrzmienie piersi, zanika miesiączka, kobieta zaczyna się gorzej czuć, dopiero z czasem objawy ciąży pozamacicznej stają się bardziej dokuczliwe – występują plamienia, ból podbrzusza czy krwawienia z dróg rodnych. Warto jednak pamiętać, że symptomy te nie muszą pojawić się w tym samym czasie.

Niezwykle ważne dla dalszego leczenia jest szybkie wykrycie ciąży pozamacicznej, która przez wzrost zarodka może prowadzić do pęknięcia jajowodu lub szyjki macicy. Kobieta powinna jak najszybciej zostać przetransportowana do szpitala.

Więcej o Klinice Leczenia Niepłodności Polmedis >>KLIK<<

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.