fbpx
Przejdź do treści

Ciąża po poronieniach. Jakie badania warto wykonać?

Kolejny raz test ciążowy pokazuje dwie kreski, jednak radość nie trwa długo. Obwiniacie siebie i szukacie przyczyn straty ciąży robiąc liczne badania w tym hormonalne oraz immunologiczne. Tymczasem za ponad 60% poronień samoistnych odpowiadają czynniki genetyczne, na które nie macie żadnego wpływu. Diagnostykę poronień warto zacząć więc od badań DNA.

Często pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ para szybciej dowiaduje się, co było przyczyną poronienia i nie musi poddać się innym badaniom. Badanie kariotypu rodziców i analiza DNA materiału od dziecka zwiększa szanse powodzenie kolejnej ciąży poprzez bardziej świadome jej planowanie (z uwzględnieniem leczenia, badań prenatalnych i diagnostyki preimplantacyjnej). Dzięki badaniom genetycznym można dowiedzieć się czy wada powstała spontanicznie i dotyczy tylko tej ciąży, czy też jest dziedziczna i może powtarzać się w przyszłości.

Badanie przyczyn poronienia na materiale od dziecka

Analiza materiału od dziecka wykrywa czy miało ono wady genetyczne, które mogły doprowadzić do poronienia, m.in. zespół Downa, zespół Turnera czy zespół Edwardsa. Większość takich wad pojawia się całkowicie przypadkowo. Są związane z losowymi zmianami w DNA, czyli powstają  niezależne od zdrowia rodziców. Istnieje więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie powtórzą się w kolejnej ciąży. Wyniki badania często umożliwiają odzyskanie spokoju, a konsultacja z genetykiem pozwala przygotować się do następnej ciąży.

Badanie kariotypu rodziców

Badanie kariotypu powinno być wykonane po poronieniu oraz wtedy, kiedy para ma problem z poczęciem. Muszą się mu poddać zarówno kobieta, jak i mężczyzna – tylko wtedy będzie możliwe wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Badanie kariotypu jest badaniem chromosomów i umożliwia sprawdzenie, czy są zbudowane prawidłowo i czy zgadza się ich ułożenie, wielkość etc. Najmniejsza zmiana może być bowiem przyczyną niepłodności czy poronień, nawet jeśli rodzice są zdrowi, a w rodzinie nie występowały wady genetyczne. Warto wiedzieć, że nieprawidłowości w kariotypie wcale nie muszą oznaczać braku szansy na zdrowe dziecko – nieprawidłowy, ale zrównoważony kariotyp przy odpowiednim leczeniu umożliwia poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości.

Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej i mutacji genu MTHFR

Trombofilia wrodzona to stan zwiększonej krzepliwości krwi i częsta przyczyna poronienia (w tym poronień nawykowych). Nadkrzepliwość krwi jest niebezpieczna dla płodu i może również spowodować zakrzepicę u przyszłej mamy. Wynik tego badania daje lekarzowi możliwość dobrania odpowiedniego leczenia dzięki któremu można uniknąć powikłań. Ciąża kobiet z trombofilią wrodzoną prowadzona jest pod ściślejszą kontrolą.

Mutacja genu MTHFR sprawia natomiast, że kwas foliowy nie jest wchłaniany prawidłowo. Oznacza to, że mimo suplementacji tabletkami mogą występować niedobory tej witaminy. Szacuje się, że mutację w genie MTHFR ma nawet co druga Polka.

Badanie w kierunku genów odpowiedzialnych za oba te schorzenia najczęściej wykonywane jest razem: test pozwala wykryć geny, które odpowiadają za trombofilię wrodzoną (m.in. czynnik V Leiden, protrombina) oraz mutację genu MTHFR. Stwierdzenie nieprawidłowości wymaga wprowadzenia prostego leczenia, które zmniejsza ryzyko poronienia.

Źródło: testDNA

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.